Odpowiednie dobrane polityki zaopatrzenia jest kluczowe z punktu widzenia przyszłości każdej firmy. Dlatego też dzisiaj tak wiele z nich szuka pomocy u ekspertów w tej dziedzinie, aby opracować takie rozwiązania, które będą mogły zagwarantować optymalne wyniki.
Logistyka zaopatrzenia to dziedzina logistyki, która zajmuje się zasadniczo wszelkiego rodzaju czynnościami związanymi z przemieszczaniem materiałów pochodzących od dostawców do przedsiębiorstw produkcyjnych. Zadaniem stojącym przed logistyką zaopatrzenia jest dobranie takich opcji, aby dostawy były stałe i nie doszło do przerwania produkcji w związku z wszystkimi wymaganymi do niej surowcami oraz półproduktami. Niedostatek tych materiałów może oznaczać przerwę w produkcji, co z kolei generuje straty. Dlatego w ramach logistyki zaopatrzenia ważne jest składanie zamówień we właściwym czasie i dobranie odpowiedniej ilości materiałów po to, aby utrzymać zapasy.
Wśród naczelnych zadań i celów logistyki zaopatrzenia znajdują się:
- zarządzanie dostawami
- oznaczanie skali zamówień
- gospodarowanie materiałami
- zawieranie umów z dostawcami materiałów
- dobór właściwych środków i sposobów przewodu materiałów
- zmniejszanie kosztów związanych z transportem, w tym poprzez negocjowanie warunków i cen oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu zapasów
Oczywiście, logistyka zaopatrzenia napotyka na różnego rodzaju trudności – są one związane między innymi ze specyfiką materiałów, kontraktów, komunikacji czy też zakupów, w związku z tym konieczne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich rozwiązań. Jest to tym bardziej złożony proces wtedy, gdy chodzi o międzynarodowy przepływ towarów, ponieważ mogą pojawić się różnice dotyczące wymogów transportowych i magazynowych danych towarów, dokumentacji czy też opóźnień, co jest powiązane z przepustowością przejść granicznych.
Odpowiednio prowadzona logistyka zaopatrzenia jest jednak w stanie zapewnić optymalne wyniki w realizacji dostaw – terminowo oraz w odpowiedniej ilości zależne od wyznaczonego zapotrzebowania.