Logistyka zaopatrzenia – podstawowe pojęcia

semi-trailers-534577_1280

Odpowiednie dobrane polityki zaopatrzenia jest kluczowe z punktu widzenia przyszłości każdej firmy. Dlatego też dzisiaj tak wiele z nich szuka pomocy u ekspertów w tej dziedzinie, aby opracować takie rozwiązania, które będą mogły zagwarantować optymalne wyniki.

Logistyka zaopatrzenia to dziedzina logistyki, która zajmuje się zasadniczo wszelkiego rodzaju czynnościami związanymi z przemieszczaniem materiałów pochodzących od dostawców do przedsiębiorstw produkcyjnych. Zadaniem stojącym przed logistyką zaopatrzenia jest dobranie takich opcji, aby dostawy były stałe i nie doszło do przerwania produkcji w związku z wszystkimi wymaganymi do niej surowcami oraz półproduktami. Niedostatek tych materiałów może oznaczać przerwę w produkcji, co z kolei generuje straty. Dlatego w ramach logistyki zaopatrzenia ważne jest składanie zamówień we właściwym czasie i dobranie odpowiedniej ilości materiałów po to, aby utrzymać zapasy.

Wśród naczelnych zadań i celów logistyki zaopatrzenia znajdują się:

  • zarządzanie dostawami
  • oznaczanie skali zamówień
  • gospodarowanie materiałami
  • zawieranie umów z dostawcami materiałów
  • dobór właściwych środków i sposobów przewodu materiałów
  • zmniejszanie kosztów związanych z transportem, w tym poprzez negocjowanie warunków i cen oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu zapasów

Oczywiście, logistyka zaopatrzenia napotyka na różnego rodzaju trudności – są one związane między innymi ze specyfiką materiałów, kontraktów, komunikacji czy też zakupów, w związku z tym konieczne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich rozwiązań. Jest to tym bardziej złożony proces wtedy, gdy chodzi o międzynarodowy przepływ towarów, ponieważ mogą pojawić się różnice dotyczące wymogów transportowych i magazynowych danych towarów, dokumentacji czy też opóźnień, co jest powiązane z przepustowością przejść granicznych.

Odpowiednio prowadzona logistyka zaopatrzenia jest jednak w stanie zapewnić optymalne wyniki w realizacji dostaw – terminowo oraz w odpowiedniej ilości zależne od wyznaczonego zapotrzebowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>