Lubisz nocne życie? Sprawdź zawody w których poczujesz się jak ryba w wodzie

Typowych „nocnych Marków” w naszym otoczeniu nie brakuje i to wbrew pozorom nie tylko w grupie młodych osób. Oczywiście w młodym wieku charakteryzuje się to przesiadywaniem do późna przed komputerem czy na imprezie i umiejętność regeneracji w dzień. Co jednak, kiedy podobny styl życia pozostał nam w dorosłym życiu? Jak wykorzystać nocny tryb życia w codziennym , dorosłym życiu?

Working-night

Kto pracuje w nocy?

Warto poszukać zawodów, które są wykonywane w nocy. Oczywiście większość wykonywanych zawodów ma swoje nocne odpowiedniki. Wiele z nas w swoim życiu pracowało w nocy. Wśród grup zawodowych, które pracują w nocy znajdują się między innymi piekarze, pracownicy stacji benzynowych, pracownicy produkcji, które nie mogą zostać przerwane. W nocy pracują również pracownicy w sektorze rozrywki, a więc wszelkiego rodzaju barmani, kelnerzy, ochroniarze wszelkich imprez, DJ-ie, a także wykonawcy tak zwanych „wolnych zawodów”. Wśród nich znajduję się również fotograf ślubny czy kamerzysta.

Czym się różni praca w nocy od pracy za dnia?

Ci, którzy pracują w „zwykłych” pracach na nocnej zmianie zapewne nie widzą większej różnicy. Pracownicy stacji benzynowych, sklepów całodobowych czy aptek wykonują przecież taką samą pracę jak za dnia, z tą różnicą, że zapewne ilość klientów w porze nocnej jest zdecydowanie mniejsza. Pracownicy tacy jak barmani, DJ-ie czy fotografowie ślubni zdecydowanie odczuwają specyfikę swojej pracy i jej wpływ na zmianę trybu życia. Jednak praca związana z obsługą imprez wymaga właśnie dyspozycyjności w godzinach nocnych. Nie jest to praca przeznaczona dla każdego, dlatego też warto być świadomym plusów i minusów wynikających ze specyfiki pracy.

Sam wybierasz godziny pracy

Są również takie zawody, których godziny pracy można wybrać sobie samemu. Są to tak zwane „wolne zawody”, które wykonujemy w domu. Do tych zawodów zaliczyć można grafików komputerowych, copywriterów, dziennikarzy, blogerów, testerów oprogramowania czy gier, a także krawcowe. Osoby wybierające taki rodzaj pracy zapewne cenią sobie swobodę w wykonywaniu powierzonych obowiązków, a także wpływ na czas i miejsce wykonywania obowiązków. Pracując w domu wiele osób wybiera godziny wieczorne i nocne, ze względu na komfort wynikający z ciszy i spokoju. Są jednak takie nocne zawody, na których pory wykonywania nie mamy wpływu. Takim zawodem jest wspomniany wcześniej fotograf ślubny. Ze względu na porę imprez weselnych, na którą nie mamy wpływu, nasza praca ogranicza się do godzin nocnych i to jedynie w weekendy. Praca polegająca na wideofilmowaniu wesel i innych imprez nocnych jest ciężka ale daje sporo satysfakcji z wykonywania zawodu – mówi nam Marek Polak z serwisu http://www.idmultimedia.pl

Jakie są wady i zalety nocnej pracy?

Przede wszystkim największym plusem jest spokój, a co za tym idzie większy komfort pracy. Wykonując wspomniane wcześniej wolne zawody mamy nie tylko większy komfort pracy, ale również obrany swój rytm, sposób wykonywania obowiązków. Fotograf ślubny, wykonujący swoją pracę od godzin popołudniowych do późno nocnych nie ma wpływu na pory wykonywanej pracy. Jego praca odbywa się głównie w weekendy, jednakże ma to również swoje plusy- w dni robocze pasjonat fotografii może zająć się inną pracą.

Co na to kodeks pracy?

Decydując się na pracę w nocnych godzinach, warto zapoznać się z kodeksem pracy. Nie wszyscy pracujący w wieczornych godzinach wiedzą, że przysługują im osobne prawa. Dobrze się z nimi zapoznać, żeby wiedzieć, że pracując „na etacie”, za godziny przepracowane w nocy należy się wyższa stawka.

Wybierając pracę w nocy pracownik kieruje się możliwością dostosowania trybu pracy do innych zajęć. Zapewne praca w godzinach nocnych posiada wiele plusów, ale należy pamiętać, że nie pozostaje ona bez wpływu na nasz organizm. Nieraz wydaje nam się, że łatwo przestawiliśmy się na nocny tryb pracy. Można ją również połączyć z innymi obowiązkami, które trudno wykonać pracując w dzień. Jednak warto pamiętać, że rzadko kiedy uda nam się odespać nocną pracę w dzień. Organizm potrzebuje minimum sześć godzin na dobę, aby móc się zregenerować, a nie zawsze mamy możliwość spania tyle godzin w dzień, bez żadnych zakłóceń. Pozostaje jeszcze kwestia światła dziennego. Nasz organizm potrzebuje codziennej dawki witaminy D, która jest dostarczana właśnie dzięki naturalnemu oświetleniu. Warto mieć to na uwadze, wybierając nocną pracę.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>