Mobbing w pracy – co to jest? Jak sobie radzić?

amy-hirschi-uwpo02K55zw-unsplashCzujesz się w pracy niepewnie? Koledzy Cię poniżają? Szef ośmiesza na forum publicznym? Jesteś zastraszany? W takim przypadku padłeś ofiarąmobbingu w pracy. Sprawdź jak sobie z tym radzić i gdzie szukać pomocy.

Mobbing – co to jest?

Mobbing to wrogie zachowanie względem pracownika przez szefa, współpracownika lub przełożonego, czyli osoby stojącej wyżej w hierarchii firmy. By można było mówić o mobbingu, zdarzenia te muszą występować systematycznie. Pamiętaj, że jednorazowa nagana za niewykonanie obowiązków służbowych nie jest mobbingiem. Istnieją trzy rodzaje mobbingu:
– Horyzontalny (poziomy) – pomiędzy pracownikami
– Wstępujący (pionowy) – pomiędzy zwierzchnikiem a podwładnym
– Skośny – mobberem jest podwładny, a ofiarą przełożony

Zachowania wskazujące na mobbing

– przemoc psychiczna zdarzająca się systematycznie
– pracownik otrzymuje zadania służbowe, których nie jest w stanie wykonać
– pozycja osoby poniżającej jest wyższa w hierarchii firmowej niż osoby poniżanej
– rozpowszechnione zostają nieprawdziwe i krzywdzące informacje na temat pracownika

Jak udowodnić mobbing?

Udowodnienie mobbingu nie jest łatwe. Musisz zbierać dowody, takie jak maile czy smsy, gromadzić świadków, wszystkie przypadki negatywnego zachowania względem Ciebie udokumentować. Ponadto, powinieneś głośno mówić o tym, że jesteś ofiarą mobbingu – podziel się tą informacją ze współpracownikami, znajomymi, rodziną. Ważne, żebyś nie wstydził się o tym mówić. Powinieneś również zgłaszać jawny sprzeciw wobec takiego zachowania. Nie zaszkodzi również wizyta u psychologa, jeśli nie radzisz sobie z tą sytuacją oraz powiadomienie działu HR. Nie zapomnij złożyć również pisemnej skargi.

Kto jest odpowiedzialny za mobbing?

Za mobbing w pracy nie odpowiada jedynie mobber, ale również pracodawca. W końcu to w jego gestii leży zapobieganie mobbingowi w jego firmie. Musisz wiedzieć, że ofiara mobbingu może wyegzekwować odszkodowanie. W tym celu należy złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy – można zrobić to anonimowo. Następnym krokiem jest złożenie pozwu do Sądu Pracy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>