Montaż rekuperatora – wybór czy konieczność?

pexels-lisa-1272328„Zamknij te drzwi i nie wypuszczaj ciepła” to znajomy zimowy krzyk. Wentylacja z odzyskiem ciepła, znana również jako rekuperacja Prowent, oferuje rozwiązanie, które dostarcza świeże powietrze do domu, nie pozwalając na ucieczkę ciepła. Wspomniany Prowent jest wiodącym dostawcą systemów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Projektują i dostarczają oraz w razie potrzeby instalują te systemy w domach i budynkach komercyjnych.

Dlaczego potrzebujemy rekuperacji?

Obecnie budynki są o wiele bardziej izolowane i szczelne, dlatego niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacji. Przy obecnych przepisach budowlanych montaż rekuperatora staje się koniecznością, a nie wyborem. Ważne jest, aby zapewnić odpowiedni dopływ powietrza do wszystkich pomieszczeń oraz wyciąg z łazienek i kuchni. Niewystarczająca wentylacja może prowadzić do:

  • rozwoju pleśni,

  • uszkodzeń spowodowanych kondensacją,

  • niezdrowych warunków życia.

Eksperci w tym temacie mogą doradzić Ci, jaki system wentylacji jest najbardziej odpowiedni do poziomu szczelności Twojego domu.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja inaczej system wentylacji z odzyskiem ciepła usuwa zapachy i wilgotne powietrze z kuchni i łazienek. Ta sama ilość czystego, podgrzanego powietrza jest dostarczana do sypialni i salonów. Aż 95% normalnie traconego ciepła jest odzyskiwane. Ponieważ energia wywiewanego powietrza jest przekazywana do świeżego. Oznacza to maksymalizację energii przy minimalnych kosztach. Przefiltrowane, a co za tym idzie czystsze powietrze zwiększa komfort dla Ciebie i Twojej rodziny.

Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

1. Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła są zaprojektowane tak, aby odzyskiwać do 95% ciepła traconego zwykle przez otwarte okna, otwory wentylacyjne i inne punkty ucieczki.

2. Świeże powietrze jest stale wciągane do domu przez energooszczędną centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, zwykle znajdującą się na poddaszu lub w pomieszczeniu gospodarczym.

3. Po przejściu przez wymiennik ciepła w systemie wentylacji – ciepłe, czyste, świeże i przefiltrowane powietrze jest rozprowadzane po całym domu szeregiem kanałów. Ponieważ energia wywiewanego powietrza jest przekazywana do świeżego, chłodnego powietrza zewnętrznego, 95% ciepła zostaje zatrzymane. Oznacza to brak marnowania energii.

4. Powietrze z wilgotnych pomieszczeń np. łazienki, kuchnie itp. są stale wyciągane i filtrowane z powrotem przez centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Ciepło z wywiewanego powietrza jest przekazywane do świeżego powietrza wlotowego. Rekuperacja może również odprowadzać ciepłe powietrze z domu latem, dostarczając chłodne, świeże powietrze z zewnątrz.

5. Jednostka automatycznie kontroluje, czy odzyskiwać energię cieplną (lub nie) w oparciu o temperaturę. Gwarantuje to, że Twój dom nie zostanie przegrzany, a jednocześnie pozostanie świeży.

System wentylacji z odzyskiem ciepła służy wyłącznie do zarządzania wentylacją budynku, dostarczania świeżego powietrza oraz odprowadzania zużytego powietrza i pary. System wentylacji z odzyskiem ciepła zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło w domu niezależnie od rodzaju systemu grzewczego, ponieważ odzyskuje część ciepła, które zostałoby utracone podczas wymiany powietrza w domu.

Polecamy:
Czy warto korzystać z usług klejenia taśm przenośnikowych?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Kuba pisze:

    Nie tak dawno zamontowaliśmy sobie w domu https://rekuperatory-ask.pl/pompy-ciepla-rzeszow/ i póki co wszystko się dobrze sprawuje. Słyszałem, że koniecznie trzeba robić przegląd i czyszczenie filtrów siatkowych. Jak często wy serwisujecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>