Myślisz o pracy w ochronie? Podpowiadamy jakie szkolenia i kursy musisz przejść

security-guard-badge1

Praca w ochronie tylko pozornie jest lekka, łatwa i przyjemna. Wymaga koncentracji, odporności oraz posiadania odpowiednich kwalifikacji. Pracownik ochrony musi być wysportowany, ukończyć kursy i szkolenia, umieć posługiwać się bronią – to ostatnie tylko w razie konieczności. Sztuki walki są nieodzowną umiejętnością, bez której ochroniarz nie będzie w pełni przygotowany do wykonywania pracy zawodowej.

Jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony?

Trzeba być Polakiem, czyli posiadać obywatelstwo polskie, lub mieć obywatelstwo innego kraju Unii Europejskiej. Nie można mieć mniej niż 21 lat, konieczne jest posiadanie świadectwa ukończenia co najmniej gimnazjum oraz posiadanie zdolności do czynności prawnych. Pracownik ochrony musi być osobą niekaraną, posiadającą nienaganną opinię wydaną przez właściwego komendanta policji. Dopiero wtedy może zapisać się na kurs. Nie jest to szkolenie tanie – jego cena dochodzi do 3000 złotych. Takie szkolenie trwa od 2 do 6 miesięcy. Pracownik ochrony dowie się podczas zajęć jak chronić osoby i mienie, pozna przepisy prawa karnego, prawa karnego procesowego oraz prawa wykroczeń, zostaną mu przedstawione zagadnienia z psychologii oraz etyki pracownika ochrony.

Dowie się jak udzielać pierwszej pomocy, gdy zaistnieje taka konieczność. Zajęcia będą praktyczne oraz teoretyczne. Taki kurs to podstawa, aby móc podjąć pracę pracownika ochrony. Może to być praca podstawowa lub zajęcie dodatkowe w czasie wolnym, w weekendy lub podczas emerytury. Zarobki są bardzo zróżnicowane – najmniej zarabiają osoby ochraniające biura i placówki handlowe, najwięcej pracownicy ochrony zabezpieczający VIP, czyli bardzo ważne osoby. Ich zarobki mogą sięgać nawet kilkuset złotych dziennie. Jednak to praca dla wybranych, niedostępna dla każdego. Ochroniarze zabezpieczają sklepy, hotele, biura, urzędy, imprezy masowe. Jest to zawód dla kobiet i mężczyzn. Wszystko zależy od wytrzymałości psychicznej i fizycznej. W tej pracy jest sporo rutyny, ale bywają też nieprzewidziane sytuacje i trudne osoby, z którymi trzeba obcować. Stresująca jest ochrona konwojów, przewożących sporą gotówkę.

Praca nie jest lekka, ale może dać sporą satysfakcję. Od czasu do czasu ochroniarze powinni przechodzić szkolenia doskonalące ich umiejętności zawodowe – nieraz pracodawca pokryje koszt takiego szkolenia, czasami ochroniarz samodzielnie będzie musiał je opłacić. Pracownicy tego sektora usług nieraz kończą szkoły pomaturalne przygotowujące do pracy w tej profesji. Są to zazwyczaj szkoły prywatne, płatne, ale dające nieodzowne uprawnienia zawodowe. Warto zainwestować, aby po ukończeniu szkoły mieć frapującą pracę z perspektywami. Ochroniarz to cenny pracownik, a nie tylko dorabiający emeryt.

Jakie cechy powinien mieć ochroniarz?

Pracownik ochrony powinien być osobą opanowaną, myślącą w sposób analityczny, zrównoważoną. Musi być spostrzegawczy i odporny na stres, nie może obawiać się własnego cienia. Dobrze jest, gdy zna sztuki walki oraz karate. Czasami będzie musiał obezwładnić intruza.

Opracowano wspólnie z firmą Madake.pl – akcesoria do karate

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>