Na czym polega doradztwo personalne?

22de5131218d4609d1979e335715c8ba

Wiele osób zarówno prowadzących działalność gospodarczą, jak i tych szukających pracy, ma na swojej drodze zawodowej do czynienia z firmą specjalizującą się w doradztwie personalnym. Początkowo kontakty te bywają trudne, ponieważ nie do końca takie osoby wiedzą, w jakim zakresie może mogą oczekiwać wsparcia.

Czym jest doradztwo personalne?

Firma doradztwa personalnego najczęściej określana jest jako ta, która zajmuje się zarządzaniem zasobami ludzki. Jest to jednak nieco powierzchowne określenie zakresu świadczonych przez taką firmę usług, ponieważ sygnalizuje jedynie zakres działalności polegającą na prowadzeniu outsourcingowej rekrutacji do firm. Nic bardziej mylnego, ponieważ doradztwo personalne to o wiele więcej.

Oprócz zwykłego zatrudniania i zwalniania pracowników agencja doradztwa personalnego zajmuje się szczegółowym określaniem przydatności poszczególnych pracowników na danych stanowiskach, ich perspektywiczności i prowadzenia selekcji. Dodatkowo zajmuje się realizowaniem szkoleń, budowaniem systemów wynagrodzeń, planowaniem ścieżek awansów oraz realizowaniem różnorodnych form motywacyjnych pracowników.

Jakie są zalety doradztwa HR?

Wydawać by się mogło, że znalezienie odpowiedniego pracownika najlepiej zrealizowałoby bezpośrednio przedsiębiorstwo, które go poszukuje. Świadczyć o tym może bezpośrednia wiedza na temat oczekiwań co do danej osoby, wiedzy dotyczącej zakresu obowiązków na danym stanowisku i niezbędnych do jego obsługi umiejętności i wiedzy.

Przekonanie to jednak jest mylne, ponieważ samodzielne poszukiwanie pracownika wiąże się z wieloma trudnościami i znajomościom potrzebnych do tego narzędzi. Chodzi tu przede wszystkim o związane z tym koszta i czas, które potrzebne są do znalezienia odpowiedniej osoby. Dodatkowo dla pracodawcy często sporym problemem jest poprawne określenie kompetencji potencjalnego pracownika, nawet pomimo faktu, że teoretycznie powinien umieć zrobić to najlepiej.

Dlatego też tak niezwykle atrakcyjne jest dokonanie rekrutacji zewnętrznej przez firmy rekrutujące pracowników i agencje doradztwa personalnego, która dzięki ogromnej specjalizacji wykona tę pracę znacznie szybciej i skuteczniej.

Dla kogo jest to najlepsze wyjście?

Z pozoru można by sądzić, że doradztwo HR skierowane jest do wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które szukają nie zwykłych pracowników, a tych wyspecjalizowanych. Takich, do których trzeba dotrzeć i ich zachęcić do zmiany miejsca pracy. Takie przekonanie jest sporym błędem, ponieważ równie dobrze co do szukania specjalistów w swojej branży, firma doradztwa personalnego może pełnić funkcje obsługi wszystkich zatrudnionych w danej firmie pracowników.

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>