W świecie produkcji planowanie i kontrola produkcji obejmuje cztery etapy:
- wyznaczanie trasy
- planowanie
- wysyłanie
- monitorowanie
Pierwsze dwa dotyczą harmonogramowania produkcji, a dwa pozostałe dotyczą kontroli. Planowanie i harmonogramowanie produkcji są bezpośrednio związane z zarządzaniem czasem i wydajnością, głównym czynnikiem zwiększającym wydajność hali produkcyjnej i wyników biznesowych oraz drugim etapem planowania i kontroli produkcji. Wiedząc o tym, skupmy się konkretnie na etapie planowania i na różnych metodach, które się do niego zbliżają: wzorcowanie planowania produkcji oraz planowanie produkcji i operacji.
Planowanie produkcji głównej
Harmonogram ogólny, koncentruje się na horyzoncie planowania, podzielonym na równe przedziały czasowe (przedziały czasowe, takie jak na miesiąc). Obejmuje plan produkcji poszczególnych towarów, takich jak personel, zapasy itp. w wyznaczonym okresie. Ten harmonogram zwykle określa, kiedy i ile każdego produktu ma zostać wyprodukowane w oparciu o kryteria takie jak:
- popyt
- pojemność
- dostępność zapasów
To pomaga w podejmowaniu decyzji poprzez generowanie zestawu danych wyjściowych na podstawie prognozowanego popytu, kosztów produkcji, pieniędzy z zapasów, potrzeb klientów, czasu realizacji produkcji i wydajności. Wynikowe informacje o wynikach obejmują ilości do wyprodukowania, wymagania dotyczące personelu, ilość produktu dostępnego do obietnicy oraz prognozowane dostępne fundusze na produkcję. Określa również oczekiwania dotyczące przychodów, które firma może wygenerować.
Planowanie produkcji i operacji lub szczegółowe harmonogramowanie
Planowanie produkcji (czasami nazywane harmonogramem szczegółowym lub harmonogramem produkcji) koncentruje się na krótszym horyzoncie czasowym niż ogólne harmonogramowanie. Ustala także godzinę i datę dla każdej operacji na ciągłej linii czasu, a nie w zbiorach czasu, określając ramy czasowe rozpoczęcia i zakończenia dla każdego procesu. Oba kolejne etapy planowania i kontroli produkcji zależą od tej osi czasu, co czyni ją bardzo cennym zasobem w procesie produkcyjnym.
Planowanie wygląda na optymalizację wykorzystania czasu – od każdej części pracy, od planowania projektu do dostawy do klienta. Celem jest maksymalizacja dostaw (produkcja) i dostawy na czas, w ramach ograniczeń sprzętu, robocizny, magazynowania i zdolności magazynowych. Zwykle obejmuje to skupienie się na maksymalizacji wykorzystania krytycznych zasobów wąskiego gardła poprzez zminimalizowanie zmian i czyszczenia, a także uniknięcie głodu materialnego. W celu wydajniejszego planowania istnieje wiele metodologii i narzędzi, które planiści mogą zastosować.
Planowanie główne i harmonogramowanie produkcji współpracują ze sobą w celu tworzenia planów zdolności i zapasów, które maksymalizują zasoby firmy w celu wydajnej obsługi klientów. Właściwe stosowanie metod planowania przynosi ogromne korzyści dla firmy produkcyjnej. Wydajne planowanie i zdyscyplinowane wykonywanie harmonogramów w hali produkcyjnej może mieć wpływ do 25% lub więcej na wydajność i terminowość dostaw.