Masz nadciśnienie? Spróbuj dążyć do jego obniżenia z pomocą tych wskazówek!

stethoscope-5224535_960_720Nadciśnienie, powszechnie znane jako wysokie ciśnienie krwi, dotyka jedną trzecią wszystkich dorosłych w Polsce – a mniej niż połowa osób z nadciśnieniem ma je pod kontrolą. Wysokie ciśnienie krwi może powodować poważne problemy zdrowotne, nie wykazując żadnych znaków ostrzegawczych.

Kiedy twoje ciśnienie krwi jest zbyt wysokie przez zbyt długi czas, naraża cię na ryzyko chorób serca, udaru, uszkodzenia nerek lub powstania tętniaka. Dobrą wiadomością jest to, że zmiany stylu życia mogą pomóc w naturalnym obniżeniu ciśnienia krwi.

Sposoby na naturalne obniżenie ciśnienia krwi

Ciesz się regularną aktywnością fizyczną. Nie jest tajemnicą, że regularna aktywność fizyczna dobrze wpływa na ciało. Ćwiczenia nie tylko pomagają kontrolować wysokie ciśnienie krwi, ale także pomagają:

  • kontrolować wagę,

  • wzmacniać serce,

  • obniżać poziom stresu.

Spróbuj dążyć do co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo o umiarkowanej intensywności fizycznej, takiej jak szybki marsz. Chociaż każdy rodzaj aktywności aerobowej (spacery, jogging, taniec) działa dobrze na serce, spróbuj znaleźć coś, co sprawia ci przyjemność. Ułatwi to przyzwyczajenie się do regularnej rutyny i zmotywuje Cię do wstawania i poruszania się.

Jedz mniej soli

Większość ludzi je za dużo soli, nie zdając sobie z tego sprawy. Szacuje się, że przeciętny Polak spożywa około 3400 mg soli dziennie. Jednak zalecane dzienne spożycie wynosi 2300 mg, przy idealnym limicie poniżej 1500 mg dziennie, szczególnie dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Nawet niewielka redukcja soli w diecie może pomóc poprawić zdrowie serca i obniżyć ciśnienie krwi, jeśli masz nadciśnienie.

Aby zmniejszyć zawartość soli w diecie, wypróbuj te wskazówki:

1.Czytaj etykiety żywności. Poszukaj wersji o niskiej zawartości soli lub sodu w żywności i napojach, które zwykle kupujesz.

2.Jedz mniej przetworzonej żywności. Tylko niewielka ilość sodu naturalnie występuje w żywności. Prawie 80 procent spożywanego przez nas sodu pochodzi z przetworzonej, paczkowanej i restauracyjnej żywności.

3.Nie dodawaj soli. Tylko 1 łyżeczka soli zawiera 2300 mg sodu. Użyj substytutów soli, takich jak przyprawy, czosnek, zioła i inne przyprawy zamiast części lub całości soli, aby dodać smaku swoim ulubionym potrawom.

Dodaj więcej potasu do swojej diety

Potas nie tylko pomaga regulować tętno, ale może również zmniejszać wpływ soli na organizm. Potas pomaga organizmowi pozbyć się soli, a także łagodzi napięcie w ścianach naczyń krwionośnych, co pomaga w dalszym obniżaniu ciśnienia krwi. Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie spożycia potasu jest dostosowanie diety, w przeciwieństwie do przyjmowania suplementów. Pokarmy bogate w potas obejmują owoce takie jak banany, melony, pomarańcze, morele, awokado i pomidory, mleko, jogurt i serek śmietankowy, zielone warzywa liściaste, ziemniaki i bataty, tuńczyk i łosoś, fasolki, orzechy i nasiona. Po dodatkowe wskazówki najlepiej zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego.

Konsultacja merytoryczna artykułu: poradnia rodzinna ostrołęka.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>