Najczęstsze błędy podczas pisania CV

cv

Aplikując na stanowisko pracy, rozważa się swoje możliwości na tle liczby złożonych CV. Kiedy po raz kolejny nie otrzymuje się odpowiedzi, bądź też jest ona odmowna, do głosu dochodzi frustracja. Jednak zamiast negatywnych emocji i doszukiwania się teorii spiskowych, warto zastanowić się nad tym, czy wysłany życiorys zawodowy został prawidłowo napisany.

Wysyłanie CV do kilku instytucji w tym samym czasie

Chcąc zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia na danym stanowisku, rekrut często rozsyła swoje CV do różnych firm. Jest to dobry pomysł, jednak tylko wtedy, gdy każde CV starannie napisze się pod daną ofertę pracy. Nawet jeśli jest to takie samo stanowisko, to jednak jeden potencjalny pracodawca może poszukiwać zupełnie innych walorów u przyszłego pracownika, niż w konkurencyjnej firmie, gdzie rekrut także stara się o pracę. Warto więc dobrze precyzyjnie dobierać słownictwo i podkreślać tylko te swoje atuty, jakie faktycznie są pożądane na wybranym stanowisku. W przeciwnym razie osoba, która rekrutuje pracowników w danej firmie dojdzie do wniosku, że aplikantowi nie zależy na pracy w takiej instytucji.

Chaotyczny zbiór informacji

Osoba rekrutująca ma zwykle do przejrzenia mnóstwo życiorysów zawodowych, więc nie można mu uprzykrzać pracy. Dzieje się tak natomiast za każdym razem, kiedy aplikant w CV zamieszcza zlepek różnych informacji i nie podkreśla ani ich wagi, ani też nie umie ich postawić na samym początku. Jeśli zaś największe atuty giną w potoku treści, której jest więcej, niż powinno być, życiorys staje się mało czytelny. Sam kandydat może zostać odebrany za niezbyt ciekawego, a być może niechlujnego i niezorganizowanego.

Dużo treści, z której nic nie wynika

Panuje takie przekonanie, że im więcej napisze się o sobie w CV, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że cała strona A4 ma być zapisana od góry do dołu. Taki życiorys kuleje pod względem estetycznym, jak i informatywnym. Zdecydowanie lepiej wygląda CV z wypunktowanymi informacjami, z wyróżnieniem poszczególnych poprzez zastosowanie enterów i spacji. Ważny jest też dobór widocznej i wyraźnej czcionki, formatowanie w postaci pogrubienia, bądź podkreślenia ważniejszych wiadomości.

Złe uporządkowanie doświadczenia zawodowego

Aplikant często w CV wymienia swoje zebrane doświadczenie zawodowe, zaczynając od tych instytucji, w jakich pracował na samym początku. Jest to poważny błąd, który wprowadza osobę rekrutującą w konsternację. Przyjęło się, bowiem, że należy zacząć od ostatniego miejsca pracy. W ten sposób potencjalny pracodawca może od razu zauważyć, czy osoba starająca się o posadę, jest bezrobotna od dłuższego czasu, czy poszukuje angażu, który pozwoli się jej rozwinąć. Ponadto pracodawca, patrząc na ostatnie miejsce pracy, może od razu stwierdzić, czy aplikant ma kwalifikacje zawodowe, czy też nie. Umieszczając doświadczenie zawodowe w odwrotnej chronologii, nic się nie zyska, a można tylko stracić, przede wszystkim czas.

CV według szablonu

Jeśli aplikant nie wie, jak napisać CV, często korzysta z gotowych szablonów. Niekiedy jest to dobry pomysł, by uniknąć błędów, jednak nie powinno być zbyt sztywno. Trzeba pamiętać o tym, że życiorys zawodowy to nie tylko przedstawianie swojego doświadczenia, ale też i swojej osoby. Zatem dochodząc do wniosku, że dopisanie kilku nadprogramowych umiejętności z pominięciem zainteresowań, popełnia się poważny błąd. CV to pierwszy dokument, jaki pozwala w pewnym stopniu poznać osobę starającą się o pracę. Tym bardziej więc, jeśli przewidywana jest rozmowa kwalifikacyjna, właściciel firmy musi mieć jakiś punkt zahaczenia podczas takiej dyskusji. W dodatku zainteresowania wiele mówią tak naprawdę o aplikancie. Dlatego podając te informacje, warto się nad nimi dobrze zastanowić, żeby nie były ani zbyt ogólnikowe, ani zbyt wyszukane.

Nieprawdziwe informacje w CV

Szczególnie zaś należy unikać podawania błędnych informacji w CV. Wtedy osoba starająca się o pracę od razu traci całą wiarygodność. Najczęściej takie próby oszustwa stosuje się przy określaniu stopnia, w jakim opanowało się język obcy. Na rozmowie kwalifikacyjnej aplikant może zostać poproszony o wypełnienie testu, który od razu zweryfikuje takie kwalifikacje.

Jakie błędy najcześciej popełniamy pisząc CV zdradził nam pracownik zajmujący się rekrutacją pracowników w firmie USBPREZENT

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Ewa pisze:

    Moim zdaniem najważniejsze jest pisanie osobnego CV pod konkretną ofertę pracy, żeby maksymalnie wyróżnić w CV to co najważniejsze w firmie do której się aplikuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>