Niebezpieczna praca na wysokościach

praca-na-wwyspkosciach

Z pośród wielu zawodów jakie może wybrać mężczyzna, znajdziemy dochodową ale też i niebezpieczną prace na wysokościach. Jest to typ pracy, który nie nadaje się dla wszystkich zainteresowanych. Choć wysokie wynagrodzenia przyciągają dość dużą ilość osób chcących wykonywać ten zawód to jednak musimy sobie zdawać sprawę z tego, że 30% wypadków podczas pracy to właśnie wypadek związany z upadkiem z dużej wysokości.

[…] w roku 2002, zgodnie z danymi GUS, upadek stanowił przyczynę ponad 30 % wszystkich wypadków przy pracy, odnotowanych w Polsce […]

źródło: Centralny Instytut Ochrony Pracy

Nie wszystkie wypadki są spowodowane naszą winą lub naszą nieuwagą. Często zdarza się tak, że ponosimy uszczerbek na zdrowiu z powodu czyjegoś błędu. Nie sprawnej maszyny, niedbałości współpracowników lub po prostu wypadków losowych. Jednak bez względu na przyczyny wypadków musimy osobiście zadbać o własne bezpieczeństwo.

Po pierwsze nikt nas nigdy nie zatrudni do pracy na wysokościach bez odpowiednich papierów poświadczających nasze wykształcenie w tym kierunku oraz doświadczenie nabyte w innych pracach wysokościowych.

Co do zarobków, bywają naprawdę spore. Jak można przeczytać w komentarzach pracowników wysokościowych nie mieszczą się w portfelu:

Co do zarobków – mój instruktor (25 lat doświadczenia) opowiadał mi, że jak zaczynał to przynosił do domu takie dniówki, że banknoty musiał upychać w pudełku po butach :)

autor: plecak_odrzutowy, www.wykop.pl

dźwigi LublinWybierając taki zawód musimy sami sobie zadać pytanie, czy jesteśmy psychicznie gotowi na to aby wisieć zawieszonym na linie przez kilka godzin. Czy jesteśmy w stanie siedzieć w małej kabinie dźwigowej na wysokości 100 metrów? Oczywiste wydawać się może, że taką pracę wybierają raczej osoby, których pasją jest wspinaczka i obcowanie z wysokościami.

Jednak liczne wypadki jakie miały miejsce w przeszłości pokazują, że chęć szybkiego zarobku zachęca osoby kompletnie nie przygotowane do tej niebezpiecznej pracy na wysokościach. Amatorzy często ulegają poważnym wypadkom a nawet ponoszą śmierć w pracy. Kontrole bezpieczeństwa pracy nie wykryją wszystkich zaniedbań na budowach lub w biurowcach gdzie tacy pracownicy podejmują pracę. A pracodawcy chcąc oszczędzić pieniądze na wykwalifikowanym pracowniku wysokościowym często przymykają oko na brak wymaganych dokumentów jaki potencjalny pracownik powinien im dostarczyć. Wybierając pracę na wysokościach, pomyśl o swoim bezpieczeństwie i pamiętaj, że to bardzo odpowiedzialne zajęcie.

Szukasz zatrudnienia na Śląsku?
Praca Katowice przedstawiciel handlowy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach