Najem nieruchomości do prowadzenia działalności – pytania do prawnika

bill-oxford-OXGhu60NwxU-unsplashWynajęcie nieruchomości pod prowadzenie działalności gospodarczej to jeden z najważniejszych elementów planowania biznesu. Warto zadbać o to, by wszystko było zgodnie z prawem i wszystkimi formalnościami. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na spokojnym prowadzeniu działalności.

Mało kto może sobie pozwolić na zakup nieruchomości pod prowadzenie działalności. Najczęściej na taki krok decydują się firmy, które mają już ugruntowaną pozycję w branży, dysponują odpowiednimi środkami i wiedzą, że budowa własnej siedziby będzie dobrym i bezpiecznym krokiem. Większość właścicieli firm, szczególnie na początku działalności, nie ma jednak możliwości, by kupić sobie lokal na własność. Pozostaje więc wynajem. W większości miast nie powinno być z tym problemów – pula nieruchomości pod wynajem firmowy jest bowiem dosyć spora. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny lokal, warto ustalić własne potrzeby, upewnić się, ile pomieszczeń potrzebujemy, jaki metraż będzie najlepszy, a także która lokalizacja najbardziej nas interesuje. W ten sposób można ograniczyć pole manewru i nie tracić czasu na oglądanie nieruchomości, które zupełnie nie będą nas interesowały.

Na co zwracać uwagę przy wynajmie?

Jeśli chcemy wynająć lokal pod działalność, dobrze jest również upewnić się, czy pod względem prawnym i formalnym jest on w jak najlepszym porządku. Dobrym rozwiązaniem może być skonsultowanie się z prawnikiem, który specjalizuje się w nieruchomościach i jest w stanie dobrze doradzić nawet w trudnych sprawach z nimi związanych. Sprawdzony adwokat nieruchomości warszawa to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają nieruchomości w stolicy i nie tylko. Warto skonsultować się z prawnikiem, gdy mamy umowę do podpisania, a nie wiemy, czy wszystkie jej zapisy na pewno będą dla nas korzystne. Dobrze jest też upewnić się, czy nieruchomość, którą wynajmujemy, faktycznie należy do osoby, która chce z nami podpisać umowę. Ważne są również kwestie związane z pracami, jakie można wykonać w lokalu. Większość osób prowadzących działalność chce przerobić lokal na własne potrzeby, wykonać remont, zmienić kolorystykę czy wyposażenie. Jeśli takie prace będą w umowie zabronione, nie ma większego sensu wynajmowanie lokalu nawet wtedy, jeśli cena najmu będzie bardzo korzystna.

Nie podpisuj bez czytania

Wielu właścicieli firm chce jak najszybciej znaleźć dobry lokal, gdyż znacznie to przyspiesza wszystkie inne formalności związane z prowadzeniem działalności. Jednak w tym przypadku świetnie sprawdza się powiedzenie, że co nagle, to po diable. Zanim podpiszemy umowę, musimy dokładnie przeczytać dokument wraz ze wszystkimi załącznikami. Nigdy nie podpisujmy umowy pod presją czasu lub dlatego, że na taki lokal jest sporo chętnych. Zawsze trzeba dać sobie co najmniej jeden dzień na przeczytanie umowy, skonsultowanie jej z fachowcami od prawa i nieruchomości, a także na ustalenie, czy faktycznie takiego lokalu potrzebujemy. Nie należy więc od razu podpisywać umowy w dniu oglądania lokalu. Można w ten sposób sprowadzić na siebie sporo kłopotów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>