Niezależny pracownik bez szefa – jaki biznes możesz otworzyć?

adult-agent-banking-684387Praca bez szefa to marzenie wielu osób, które pracują na etacie i maja dość swoich warunków pracy. W wielu branżach można bez problemu pokusić się o rozpoczęcie własnej działalności. Zanim jednak pójdziemy na swoje, dobrze jest zdobyć odpowiednie kwalifikacje, umiejętności oraz doświadczenie. Najpierw więc warto popracować u kogoś, a dopiero potem decydować się na założenie własnego biznesu.

Absolwenci kierunków technicznych, takich jak automatyka, robotyka czy elektrotechnika mają przed sobą świetlaną przyszłość zawodową. Są to bowiem dziedziny, na które jest ogromne zapotrzebowanie rynku, przede wszystkim nowoczesnego, nieustannie rozwijającego się biznesu. Firmy, które wprowadzają u siebie nowe technologie, potrzebują doświadczonych fachowców, którym są w stanie płacić całkiem spore stawki. Dobry inżynier może więc przebierać w ofertach, może też pracować na własny rachunek i świadczyć swoje usługi wielu firmom jednocześnie. To dobry sposób na zdywersyfikowanie źródeł zarobków.

Najpierw nauka, potem kariera

Aby rozwijać się w branży elektrotechnicznej czy automatycznej, na samym początku trzeba skończyć studia, najlepiej na dobrej i renomowanej uczelni. Sam kierunek elektrotechnika niewiele bowiem da, jeśli wybierzemy mało znaną szkołę, która nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem studentów. Ukończenie szkoły to bowiem nie wszystko – dobry inżynier musi mieć nie tyle dyplom, ile umiejętności i odpowiednie kwalifikacje. Pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na ukończoną uczelnię, ale również na kursy szkolenia, które dana osoba ukończyła. Warto tez inwestować w swój rozwój zawodowy poprzez udział w różnych szkoleniach. Im więcej będziemy mieć kwalifikacji czy uprawnień, tym szybciej będziemy mogli zacząć pracę na własny rachunek.

Daj się poznać klientom

Własny biznes w elektrotechnice, automatyce czy robotyce to doskonały sposób na wieloletnie rozwijanie i budowanie swojej kariery. Zanim jednak to się stanie, trzeba zdobyć doświadczenie, a także dać się poznać potencjalnym klientom. Od samego początku warto więc nawiązywać różne relacje biznesowe, brać udział w targach, szkoleniach, konferencjach czy innych wydarzeniach branżowych. Im więcej nawiążemy znajomości, tym więcej ciekawych kontaktów biznesowych będziemy mieli. A te z pewnością przydadzą się, gdy z pracy dla kogoś na etacie postanowimy zrezygnować i zdecydujemy się na prowadzenie własnego biznesu. Jeśli firma będzie się rozwijała, warto też pomyśleć o zatrudnieniu odpowiednich specjalistów. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie, gdy w jednej firmie będzie kilku fachowców z jednej, konkretnej i specjalistycznej dziedziny. Dzięki temu będzie można realizować kompleksowe zlecenia, których jeden inżynier w pojedynkę do końca by nie udźwignął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>