Nowa praca? Przeczytaj, co musisz sprawdzić zanim podpiszesz umowę.

employer-benefit-plans_reference

Czujesz się podekscytowany, ponieważ zaoferowano Ci nową pracę. Jeśli wynagrodzenie jest wyższe i będziesz tam robić to, co dokładnie chcesz zrobić, nie musisz już szukać bardziej szczegółowych informacji na temat pracy i pracodawcy i po prostu podpisać umowę? Odpowiedź brzmi „nie”. Najlepiej jest poznać pracodawcę lepiej, a umowę porządnie przeczytać i zrozumieć, co podpisujesz.

Jakie są najważniejsze rzeczy, na które warto skupić się przed podpisaniem umowy o pracę?

Sprawdzenie pracodawcy

Większość rezolutnych pracowników robi to jeszcze przed wysłaniem CV, jednak jeśli w jakiś sposób ci to wcześniej umknęło- koniecznie teraz musisz nadrobić tę zaległość. Pozbieraj wszystkie dane jakie masz, posprawdzaj dane pracodawcy w KRS (możesz to zrobić na przykład tutaj), sprawdź portale takie jak Linkedin czy Gowork. Wykorzystaj wszelkie formalne i nieformalne źródła pozyskiwania informacji, by wiedzieć iż w istocie masz do czynienia z wiarygodnym i rzetelnym pracodawcą.

Tytuł i zakres obowiązków

Jest to ważne, ponieważ definiuje to zakres tego, jaka jest twoja dokładna rola, tego jakie obowiązki pracodawca może ci dać, lub czego nie może od ciebie wymagać. Im szerszy opis pracy, tym bardziej pracodawca będzie mógł cię w niejaki sposób wykorzystywać. Powinieneś sprawdzić, czy opis stanowiska odzwierciedla odpowiednio stanowisko, o którą się ubiegałeś, i nie będzie z tego tytułu bez uzgodnień z tobą i nieprawnie pracodawca nakładać dodatkowych obowiązków, których nie możesz lub nie chcesz wykonywać. Sprawdź również, czy tytuł pracy jest prawidłowo sformułowany.

Miejsce pracy

Jeśli zgodzisz się pracować na szerokim obszarze geograficznym, na przykład w innych biurach, na terenie Polski lub nawet za granicą, twój pracodawca będzie w silnej pozycji, jeśli sprzeciwisz się przemieszczeniu się na późniejszym etapie. Jeśli praca zdalnie w domu jest możliwością, o której rozmawialiście – kontrakt powinien to odzwierciedlać.

Wynagrodzenie, świadczenia i premie

Upewnij się, że umowa o pracę odzwierciedla to, co znalazło się we wcześniejszych ustaleniach, Musisz sprawdzić, czy istnieją postanowienia dotyczące wypłaty innych uzgodnionych świadczeń, takich jak podwyższona emerytura, samochód, prywatna opieka zdrowotna, opcje na akcje lub udziały, premie i prowizje. Sprawdź, czy premie są zagwarantowane czy uznaniowe. Jeśli opierają się o pozyskiwanie wyniki, należy ustalić cele i zrozumieć, kto decyduje, czy cele zostały osiągnięte.

Godziny pracy

Nie zgadzaj się na wzór pracy, którego później możesz żałować. Najlepiej jest wynegocjować wszystko na początku, jeśli to konieczne, włącznie z możliwością elastycznego działania, jeśli jest to jedyny sposób, w jaki można wykonać dane zadanie. Poza godzinami pracy należy sprawdzić, czy istnieją jakieś zmiany, włącznie z tym, czy musisz pracować w weekendy czy wieczory, a jeśli tak, to w jakie dni i jak długo? Sprawdź również, czy musisz pracować nadgodziny, a jeśli tak – to w jaki sposób zostanie Ci za to zapłacone.
To wszystko jest bardzo ważne i dlatego trzeba o tym pomyśleć, jeszcze przed podpisaniem umowy.

Dowiedz się również kim jest CEO

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>