Nowoczesne systemy kontroli pracowników

shutterstock_141226648-617x339

Polskie firmy przechodzą proces automatyzacji. Standardowe rozwiązania wykorzystywane przez lata są zastępowane zupełnie nowymi technologiami. Jest to bardzo ważny proces, dzięki któremu rodzime przedsiębiorstwa będą mogły konkurować z tymi europejskimi, a nawet światowymi! Warto jednak wiedzieć, co wchodzi w skład nowoczesnych systemów kontroli pracowników.

Systemy RCP

Skrót RCP pochodzi od terminu „rejestracja czasu pracy”. Pojęcie to obejmuje wszelkiego rodzaju czytniki biometryczne. Początkowo w tym celu wykorzystywano karty magnetyczne i chipowe, jednak służą one bardziej do otwierania poszczególnych pomieszczeń, np. w hotelach czy pensjonatach. Skuteczniejszą metodą ewidencji czasu pracy jest karta zbliżeniowa. Całe działanie polega na przybliżeniu jej do skanera znajdującego się w czytniku, wybrania statusu określającego rozpoczęcie i zakończenie pracy lub pojedynczych wyjść w trakcie tych 8 godzin oraz potwierdzenia całego procesu kodem PIN, jednak jest to technika stosowana opcjonalnie.

Charakterystyczną cechą czytników biometrycznych, wchodzących w skład systemu RCP, jest wykorzystanie indywidualnych cech ludzkich. Bardzo dobrze przyjmowane są rejestratory czasu pracy na odcisk palca. System prawidłowo nas rozpoznaje, kiedy zgadza się on z wzorem linii papilarnych, który jest już zapisany w wewnętrznej pamięci urządzenia. Przy okazji tej metody, również warto dokonywać potwierdzenia tożsamości poprzez kartę zbliżeniową. To właśnie na niej, a nie w czytniku, powinien znajdować się wzór naszego odcisku. Wpłynie to na jeszcze większe bezpieczeństwo danych każdego pracownika.

Jednym z najnowocześniejszych systemów są także urządzenia RCP z funkcją foto-rejestracji. Umożliwiają one prawidłowe rozpoznanie twarzy na podstawie zdjęcia robionego przy okazji wejścia na teren firmy lub jego opuszczenia. W ten sposób dokonuje się bezbłędnej ewidencji całego czasu pracy, a wszystkie wykonane fotografie przechowywane są w bezpieczny sposób, w pamięci czytnika.

Kontrola etapów produkcji

Każdy właściciel firmy, który podchodzi do swojej pracy w sposób profesjonalny, dokonuje kontroli pracowników, nie tylko na podstawie łącznej ilości przepracowanych godzin, lecz również czasu poświęconego na wykonanie określonej czynności. Z pomocą przychodzą urządzenia zwane etatomierzami zadania, które monitorują nie tylko to, ile danemu pracownikowi zajęła realizacja konkretnego projektu, ale również wydajność zatrudnionych osób oraz stopień postępu dokonującego się przy wykonywaniu zadania. Jest to rozwiązanie, które pozwoli ocenić pracę każdego z osobna oraz umożliwi docenienie tych, którzy najmocniej przykładają się do zleceń i są najefektywniejsi. Jednocześnie pozwoli na weryfikację osób, które przypisują swoim obowiązkom znacznie więcej czasu, niż ma to miejsce w rzeczywistości, a tak naprawdę wykorzystują każdą wolną chwilę do poświęcenia się sprawom zupełnie niezwiązanym z pracą. Jednak przede wszystkim taka kontrola pojedynczych etapów produkcji wpłynie pozytywnie na całą organizację działania firmy, co jest kluczem do właściwego prosperowania przedsiębiorstwa.

Korzyści i znaczenie nowoczesnych systemów kontroli pracowników

Każdy nowo wdrażany system ma na celu usprawnienie pracy całego zespołu oraz zwiększenie jego wydajności. Jednocześnie jest to bardzo ważna informacja dla każdego szefa, który w łatwy sposób może sprawdzić uczciwość oraz zaangażowanie swoich pracowników.

Zamówienie jednego z dostępnych na rynku systemów kontroli pracowników jest jednorazowym wydatkiem, lecz dzięki ich skutecznemu działaniu, zainwestowane środki zwrócą się. Rozliczenie czasu wszystkich osób ma zwiększyć ich efektywność, co może pozwolić na podejmowanie się wykonania większej ilości płatnych zleceń.

W dobie rosnącej konkurencji bardzo ważna jest ocena i prestiż naszej firmy. Instalacja takiego systemu pokazuje, że jest to przedsiębiorstwo stawiające na innowacyjne rozwiązania oraz budzące zaufanie. Z pewnością przyciągnie to nowych klientów oraz podniesie opinię wśród osób, które już wcześniej podjęły z nami współpracę.

Artykuł przygotowała firma specjalizująca się w sprzedaży systemów do rejestracji czasu pracy. Więcej na stronie: biofinger.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>