Większość kandydatów postrzega czas na pytania w rozmowie kwalifikacyjnej jako kurtuazyjne pożegnanie z kandydatem. Warto jednak zasięgnąć wtedy konkretnych informacji o pracodawcy i przedsiębiorstwie, w którym mamy pracować. O co warto zapytać przyszłego pracodawcę?
1. Zakres obowiązków na danym stanowisku
Ustalenie zakresu obowiązków na danym stanowisku pozwoli wykazać się inicjatywą i zbuduje nasz wizerunek jako kandydata realnie zainteresowanego daną pracą. Co więcej, dzięki pytaniu o obowiązki jesteśmy w stanie mniej więcej zarysować sobie wygląd potencjalnej umowy oraz wizerunek firmy. Może bowiem się okazać, że przyszły pracodawca źle skonstruował ofertę pracy bądź szuka osoby o zupełnie innych kwalifikacjach.
2. Jak wysokie będą zarobki?
Większość ofert pracy zamieszczanych na takich portalach, jak np. Pracuj.pl, nie zawiera informacji o zarobkach. Co więcej, podczas wielu rozmów kwalifikacyjnych padają mylne bądź nieostre określenia dotyczące wynagrodzenia. Pytanie zawarte w czasie rekrutacji może być więc ostatnią możliwością przed potencjalnym zawarciem umowy na dowiedzenie się, ile konkretnie będą wynosić nasze zarobki.
3. Co czeka firmę w przyszłości i czy masz w niej szansę na rozwój?
To pytanie jest o tyle ważne, iż daje nam pogląd na stabilność sytuacji firmy. Ma to ścisły związek z naszymi szansami rozwojowymi, które mogą być przekreślone np. przez upadek firmy bądź przemianowanie działu, do którego aplikujemy. Co więcej, warto dopytać również w tym kontekście o możliwości awansu na danym stanowisku, gdyż w praktyce okazuje się, iż bardzo często jest on niemożliwy lub utrudniony.
4. Z kim będę pracować?
Pytanie to powinno być doprecyzowane o konkretny dział, zespół oraz kierownika, ewentualnie innego przełożonego. Dobry rekruter bądź pracodawca będzie w stanie określić mocne i słabe strony składu, do którego dołączymy oraz nakreśli nam sylwetkę osoby przewodzącej nim.