O co zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

bank-banking-close-up-1020313Większość kandydatów postrzega czas na pytania w rozmowie kwalifikacyjnej jako kurtuazyjne pożegnanie z kandydatem. Warto jednak zasięgnąć wtedy konkretnych informacji o pracodawcy i przedsiębiorstwie, w którym mamy pracować. O co warto zapytać przyszłego pracodawcę?

1. Zakres obowiązków na danym stanowisku

Ustalenie zakresu obowiązków na danym stanowisku pozwoli wykazać się inicjatywą i zbuduje nasz wizerunek jako kandydata realnie zainteresowanego daną pracą. Co więcej, dzięki pytaniu o obowiązki jesteśmy w stanie mniej więcej zarysować sobie wygląd potencjalnej umowy oraz wizerunek firmy. Może bowiem się okazać, że przyszły pracodawca źle skonstruował ofertę pracy bądź szuka osoby o zupełnie innych kwalifikacjach.

2. Jak wysokie będą zarobki?

Większość ofert pracy zamieszczanych na takich portalach, jak np. Pracuj.pl, nie zawiera informacji o zarobkach. Co więcej, podczas wielu rozmów kwalifikacyjnych padają mylne bądź nieostre określenia dotyczące wynagrodzenia. Pytanie zawarte w czasie rekrutacji może być więc ostatnią możliwością przed potencjalnym zawarciem umowy na dowiedzenie się, ile konkretnie będą wynosić nasze zarobki.

3. Co czeka firmę w przyszłości i czy masz w niej szansę na rozwój?

To pytanie jest o tyle ważne, iż daje nam pogląd na stabilność sytuacji firmy. Ma to ścisły związek z naszymi szansami rozwojowymi, które mogą być przekreślone np. przez upadek firmy bądź przemianowanie działu, do którego aplikujemy. Co więcej, warto dopytać również w tym kontekście o możliwości awansu na danym stanowisku, gdyż w praktyce okazuje się, iż bardzo często jest on niemożliwy lub utrudniony.

4. Z kim będę pracować?

Pytanie to powinno być doprecyzowane o konkretny dział, zespół oraz kierownika, ewentualnie innego przełożonego. Dobry rekruter bądź pracodawca będzie w stanie określić mocne i słabe strony składu, do którego dołączymy oraz nakreśli nam sylwetkę osoby przewodzącej nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>