O czym musi wiedzieć firma, która chce zatrudnić Ukraińca?

business-2879465_960_720

Stopniowo z roku na rok zwiększa się liczba emigrantów z Ukrainy, którzy znajdują zatrudnienie w Polsce. Taka sytuacja ma pozytywny wpływ na krajową gospodarkę, ale również zmianę mentalności Polaków. Właśnie dlatego kolejne firmy otwierają swoje drzwi przed obcokrajowcami. Bardzo ważne jest jednak to, by potencjalni pracodawcy zwrócili uwagę na dodatkowe obowiązki, które leżą po ich stronie.

Legalizacja pracy w Polsce

Warto zwrócić uwagę na to, że mieszkańcy niektórych wschodnich krajów, mogą mieć problemy z uzyskaniem zgody na legalną pracę w Polsce. Jednak Ukraińcy nie muszą się tym martwić. Wszystko dlatego, że razem z mieszkańcami Rosji, Mołdawii, Gruzji, Białorusi oraz Armenii należą do grona, które ma łatwiejszą drogę do legalizacji pracy na terenie Polski. Właśnie dlatego tak wiele firm decyduje się na zatrudnienie obywatela jednego z wyżej wspomnianych krajów.

Formalności związane z legalnym zatrudnieniem

Bardzo ważne jest to, by potencjalny pracodawca zdawał sobie sprawę z tego, że będzie musiał zmierzyć się z paroma formalnościami. Dzięki temu będzie mógł całkowicie legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy. Pierwszym krokiem powinno być złożenie odpowiedniego dokumentu do właściwego powiatowego urzędu pracy. W ten sposób firma oświadczy, że ma zamiar zatrudnić obcokrajowców.

Czas oczekiwania na rejestrację danych pracownika

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samo przekazanie oświadczenia przez pracodawcę, jest niewystarczające. Bardzo ważne jest to, by właściwy powiatowy urząd pracy zarejestrował wszystkie dane, jakie znajdują się w przekazanym dokumencie. Wiele firm zadaje sobie pytanie, ile to może potrwać. Jednak trudno jest jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Wszystko zależy od pracowników urzędu pracy oraz ilości dokumentów, którymi muszą się zająć. Właśnie dlatego w niektórych przypadkach rejestracja zajmuje zaledwie jeden dzień, a w innych nawet paręnaście dni. W związku z tym trzeba uzbroić się w cierpliwość i zająć się formalnościami z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wiza pracownicza

Dzięki temu, że oświadczenie zostanie zarejestrowane przez pracowników powiatowego urzędu pracy, to obywatel Ukrainy może ubiegać się o wizę pracowniczą. Ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, że bez tego dokumentu potencjalny pracownik nie będzie mógł legalnie wykonywać swoich obowiązków zawodowych.

Poszukiwanie pracowników

Należy także zwrócić uwagę na to, że bardzo ważne jest to, by wiedzieć, gdzie można znaleźć potencjalnych pracowników z Ukrainy. Najlepszym sposobem jest opublikowanie swojego ogłoszenia na stronie internetowej, która jest skierowana do emigrantów zza wschodniej granicy. Dzięki temu każdy pracodawca jest pewien, że jego oferta trafia bezpośrednio do zainteresowanych osób. Warto wspomnieć, że jedną ze stron, która cieszy się największym zaufaniem, jest pracujacaukraina.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>