Obowiązki pracodawcy względem pracownika – czego możesz wymagać?

coffee-4334647_640W trakcie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy mamy szereg obowiązków, ale warto pamiętać o tym, że mamy także swoje prawa. Według kodeksu pracy pracodawca ma obowiązki także wobec nas. Warto znać swoje prawa i wiedzieć, czego możemy od pracodawcy wymagać.

Przede wszystkim, podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie nam wszystkich akcesoriów, narzędzi i przedmiotów, które są niezbędne do wykonywania pracy. Osoby pracujące w biurze muszą więc mieć własny komputer, pracownicy zakładów przemysłowych powinni być wyposażeni nie tylko w maszyny, ale też w odzież ochronną i wszelkie zabezpieczenia. Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki na dworze lub w warunkach bardzo chłodnych powinni od pracodawcy otrzymywać ciepłe napoje oraz posiłki regeneracyjne. Natomiast latem w trakcie upałów właściciel firmy powinien dostarczać pracownikom wodę w nieograniczonej ilości. Są to podstawowe obowiązki wobec nas, jeśli któreś z nich nie są spełnione, mamy prawo egzekwować je od pracodawcy. Co więcej, pracownicy, wobec których pracodawca nie spełnia swoich podstawowych obowiązków, mają prawo odmówić wykonywania codziennej pracy bez żadnych konsekwencji ani sankcji pracowniczych.

Czy kawa i herbata to obowiązek?

Pracodawca nie ma obowiązku zapewniać swoim pracownikom ciepłych napojów z wyjątkiem pracy w szczególnie chłodnych warunkach. Jednak w wielu firmach dobrą praktyką jest, że właściciel firmy kupuje kawę, herbatę czy inne napoje, z których pracownicy mogą korzystać do woli. Z perspektywy funkcjonowania firmy takie wydatki są wręcz niezauważalne, a pracownicy, którzy mają dostęp do kawy i herbaty z pewnością pracują bardziej wydajnie i są zmotywowani do pracy. W przypadku, gdy pracodawca kupuje kawę i herbatę może też te wydatki wrzucić sobie w koszty prowadzenia działalności. Wydatek więc będzie tym bardziej niższy.

Dobra jakość codziennych napojów

Jeśli pracodawca kupuje swoim pracownikom kawę, herbatę lub inne napoje, powinien zadbać o to, by były one dobrej jakości. Nie ma większego sensu kupowanie najtańszych produktów, gdyż nie sprawdzą się one jako forma motywacji, nie będą też zbyt często używane. O wiele lepiej jest kupować kawę i herbatę od dobrych, sprawdzonych producentów. Na https://cupandyou.pl można znaleźć dobrej jakości kawę i herbatę, pochodzące ze sprawdzonych upraw i produkowane w bardzo dobrych warunkach. Wybierając takie napoje można mieć pewność, że nie tylko będą doskonałe pod względem smakowym, ale również będą miały wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętajmy też jednak, że kawę oraz czarną herbatę należy pić w rozsądnych ilościach i z pewnością nie bez ograniczeń. Nawet najlepszej jakości kawa może nam zaszkodzić, jeśli będziemy na co dzień pić jedynie małą czarną w ilościach nieograniczonych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>