Co kryje się za skrótowcem BDO? Czy i Ciebie obowiązuje rejestracja i złożenie wniosku? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. BDO nie będzie już dla Ciebie zagadką!
Co oznacza skrótowiec BDO?
Rozwinięcie skrótowca BDO to Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami. Powstała ona po to, aby być wsparciem dla organów inspekcji środowiska. Ma za zadanie ułatwiać kontrolę nad tym, jakie i ile odpadów jest generowanych oraz jakie opakowania wprowadza się na rynek. Do corocznego sprawozdania BDO jest zobowiązany każdy podmiot, który uzyskał wpis do rejestru.
Sprawozdanie BDO – co warto wiedzieć?
Obsługa BDO jest łatwiejsza, niż to się wydaje. Wystarczy zapamiętać jedną datę – 15 marca. To właśnie do tego dnia każdego roku należy złożyć wiosek w systemie. Będzie on zawierał dane, które zebrało się w ciągu poprzedniego roku. Roczne sprawozdanie składa się przez internetowy system BDO, co jest dużym ułatwieniem. Nie trzeba przejmować się staniem w kolejce, a co za tym idzie, straconym czasem. Można to zrobić bez wychodzenia z domu.
Jak zarejestrować się w systemie BDO?
Po wejściu na stronę Ministerstwa Klimatu i Środowiska należy się zalogować. Istnieje możliwość logowania za pomocą profilu zaufanego oraz e-dowodu. W momencie, w którym znajdziemy się w systemie, konkretne zakładki odpowiednio nami pokierują. W pierwszej kolejności należy otworzyć zakładkę z wnioskami, a następnie dodać nowy wniosek. Aby złożyć wniosek, najpierw należy wypełnić formularz z naszymi danymi w celu identyfikacji, a następnie uzupełnić tabelę z informacjami związanymi z naszą działalnością. Po złożeniu wniosku urząd ma miesiąc na nadanie nam indywidualnego numeru. Wtedy już swobodnie będziemy mogli poruszać się po systemie.
Obsługa BDO jest w dużej mierze intuicyjna, jednak możesz też skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmą się tym za Ciebie.
Kogo dotyczy sprawozdanie BDO?
Sprawozdanie do Marszałka Województwa raz w roku muszą złożyć wszystkie podmioty, które są zarejestrowane w systemie. Oprócz podmiotów gospodarczych, które wytwarzają śmieci, należą do nich między innymi podmioty, które wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, opakowania, oleje, smary, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie bądź opony. Należy natomiast pamiętać, że rejestracji BDO podlegają wszystkie mniejsze przedsiębiorstwa, tj. salony kosmetyczne, warsztaty mechaniczne bądź restauracje i firmy cateringowe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Możesz też wypełnić ankietę na rządowej stronie BDO: „Sprawdź, czy musisz się zarejestrować w BDO”.
Co w przypadku pojawienia się błędu?
Jeśli nasz błąd polega na tym, że zapomnieliśmy złożyć sprawozdanie w odpowiednim terminie, należy to zrobić bezzwłocznie. Dopóki nie przyjdzie do nas powiadomienie o zaległej zapłacie, możemy liczyć, że nie dotknie nas kara grzywny, która może wynosić od 20 do 5000 zł.
Jeśli natomiast wkradnie się jakiś błąd formalny, należy zachować spokój. Urząd odeśle nam dokument do korekty. Sprawozdanie można poprawiać na każdym etapie składania. W przypadku, kiedy już w momencie wypełniania wniosku nie jesteśmy przekonani, czy nie popełnimy jakiegoś błędu, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który razem z nami przejdzie przez tę procedurę.
Profesjonalna obsługa BDO – zwróć się po pomoc!
Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą i wszelkie formalności przyprawiają Cię o nieprzyjemne dreszcze, daj sobie pomóc i zwróć się do profesjonalisty. Kompleksową obsługą BDO zajmuje się między innymi BIONES. Możesz zwrócić się o poradę dotyczącą wypełnienia wniosku bądź jego korekty. Specjalista wesprze Cię na każdym etapie składania wniosku i zweryfikuje dokument, dzięki czemu unikniesz błędu, a co za tym idzie, kary pieniężnej. Zyskasz wsparcie doświadczonej osoby, która doskonale zna aktualne przepisy. Dzięki temu obsługa BDO nie będzie już dla Ciebie zmartwieniem.