Odrzucenie spadku – jakie formalności Cię czekają?

tetiana-shyshkina-TswOPhWcrmQ-unsplash (1)Formalności spadkowe niemal zawsze czekają najbliższą rodzinę osoby zmarłej. Warto zadbać o wszystkie formalności, a także o dopilnowanie ich terminów. Jeśli spadku nie odrzucimy w określonym czasie, może się okazać, że będziemy mieli dosyć poważne problemy.

Spadek zwykle kojarzy się spadkobiercom z większym lub mniejszym majątkiem, który jest dzielony na podstawie przepisów o dziedziczeniu ustawowym lub też w inny sposób rozdysponowany na podstawie zapisów w testamencie. W rzeczywistości jednak nie zawsze spadek jest czymś korzystnym, dlatego warto dobrze się zastanowić, czy na pewno chcemy go przyjmować.

Dziedziczymy także długi

Zanim zdecydujemy się na przyjęcie spadku w formie sądowego stwierdzenia nabycia lub też poświadczenia dziedziczenia u notariusza, dobrze jest zorientować się nieco w sytuacji osoby zmarłej. Bardzo często w ostatnich latach zdarza się bowiem, że spadkobiercy dziedziczą długi, które następnie muszą spłacać nawet przez całe swoje życie. Jeśli wiemy, że bliska nam osoba zmarła nie miała żadnego większego majątku, natomiast miała sporo długów i innych zobowiązań, warto zadbać o formalne odrzucenie spadku. W przeciwnym razie wierzyciele zmarłego mogą się do nas zgłosić po spłatę zobowiązania. Odrzucenie spadku odbywa się przed sądem, tak samo jak sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Warto pamiętać, że jeśli spadkobierca odrzuca spadek, zostaje on uznany za osobę zmarłą w momencie ustalania prawa do spadku, a więc dziedziczeniu podlega kolejne pokolenie, czyli jego dzieci. Aby po odrzuceniu spadku problemy finansowe po zmarłym nie dotknęły naszych dzieci, one również (lub my w ich imieniu, jeśli są niepełnoletnie) powinny spadek odrzucić. Pamiętajmy też, że odrzucenie spadku odbywa się nie tylko wtedy, gdy spadkodawca miał długi i zobowiązania, ale również wtedy, gdy chcemy, aby prawo do dziedziczenia miał ktoś inny z rodziny.

Formalności, terminy, kolejność postępowania

Prawo spadkowe w Polsce zdecydowanie nie ułatwia życia spadkobiercom. Ale zawiłe przepisy nie są jedynie domeną naszego kraju. Spadek w Anglii czy Stanach Zjednoczonych lub w innych państwach również może przysporzyć krewnym zmarłego sporo problemów. Jeśli chcemy odrzucić spadek szybko, skutecznie i zgodnie z przepisami oraz terminami, dobrze jest skorzystać z usług kancelarii prawnej mającej doświadczenie w prawie spadkowym. Prawnicy, którzy na co dzień zajmują się kwestiami dziedziczenia, służą profesjonalną poradą, wsparciem w pisaniu pism sądowych, a także w reprezentacji klientów przed sądem. Warto zainwestować w specjalistyczne usługi prawnika, dzięki czemu nie będziemy musieli samodzielnie borykać się z przepisami, terminami i innymi zawiłościami prawa spadkowego. Oczywiście, dobrze jest najpierw rozejrzeć się w ofercie różnych kancelarii i wybrać taką, która faktycznie cieszy się renomą i pozytywnymi opiniami wśród dotychczasowych klientów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>