Odszkodowania za opóźniony lot – czy w USA jest tak samo jak w UE?

Jakie są twoje prawa pasażera lotniczego, jeśli odmówiono Ci przyjęcia na pokład lub lot został opóźniony lub odwołany? Przegląd przepisów UE i USA pokazuje, że podróżni są lepiej chronieni w Europie w przypadku opóźnienia lub odwołania. Zgodnie z rozporządzeniem UE 261/2004 możesz mieć prawo do odszkodowania w wysokości do 600 EUR za opóźniony lot. Tymczasem zasady obowiązujące w Stanach Zjednoczonych wymagają od linii lotniczych zwrotu do 400% pierwotnego kosztu biletu w przypadku takiej sytuacji.

oferujemy delay

W tym artykule przedstawiono warunki kompensacji lotu i praw pasażerów podczas lotu do i z USA, a także w jego obrębie.

Odwołanie lub odszkodowanie za opóźnienie lotu USA-UE lub UE-USA.

W przypadku tych lotów prawa pasażerów będą najprawdopodobniej kierowane rozporządzeniem UE 261/2004. Jak sama nazwa wskazuje, niniejsze rozporządzenie (inaczej EC 261) ma zastosowanie do krajów UE i ustanawia podstawowe prawa pasażerów lecących do i z Unii Europejskiej.

Zgodnie z prawem europejskim możesz być uprawniony do odszkodowania w wysokości do 600 EUR w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, opóźnionego lub odwołanego lotu, jeśli:

  • Twój lot związany z USA odleciał z lotniska UE lub
  • Twój lot dotarł na lotnisko w UE i był obsługiwany przez linie lotnicze UE, i powodem zakłócenia nie były „nadzwyczajne okoliczności”.

Niestety, jeśli lot związany z UE jest obsługiwany przez amerykańską linię lotniczą, pasażerowie nie mieliby prawa domagać się odszkodowania w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu.

EC 261: Jak dochodzić odszkodowania za odwołane lub opóźnione loty w USA?

Prawo europejskie wymaga, aby wszyscy przewoźnicy lotniczy informowali pasażerów o przysługujących im prawach na mocy EC 261. Po zapoznaniu się ze swoimi prawami, możesz sam złożyć wniosek o odszkodowanie do linii lotniczej. Niestety skomplikowane przepisy i ilość papierkowej roboty mogą czasami wydawać się zniechęcające. Co więcej, proces dochodzenia odszkodowania może okazać się dość czasochłonny, oferując jednocześnie niewiele obietnic sukcesu.

Nie jesteś sam!

Są specjalne firmy, które służy pomocą w zrozumieniu i egzekwowaniu praw pasażerów gdy chodzi o odszkodowanie za opóźniony lot . Możesz sprawdzić tez online kalkulator odszkodowań, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do takowych. Sprawdzanie uprawnień do odszkodowania jest łatwe i szybkie dzięki takiemuu internetowemu formularzowi roszczenia.

Wystarczy wpisać dane swojego lotu, złożyć wniosek i gotowe!

Kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie na mocy EC 261?

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami europejskimi przysługuje Ci odszkodowanie, jeśli Twój lot był opóźniony, odwołany lub przepełniony. Ponieważ kwota rekompensaty zależy od odległości lotu, nie zmienia się dla tych trzech rodzajów zakłóceń. Jednak warunki kwalifikowalności i inne prawa pasażerów różnią się w każdym przypadku.

Opóźnienia w lotach powodują wiele niedogodności dla pasażerów lotniczych, zwłaszcza w przypadku podróży długodystansowych. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że zgodnie z prawem europejskim możesz mieć prawo do 600 euro odszkodowania za swoje kłopoty. Skorzystaj z tego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>