Oferty czyszczenia BIK – czy warto z nich skorzystać? Wątpliwości rozwiewa portal FUKO. pl

fuko

Na hasło BIK wielu potencjalnym pożyczko- i kredytobiorcom cierpnie skóra. W trudnych zazwyczaj momentach życia, kiedy to pilnie potrzebna jest gotówka ubieganie się o pożyczkę jawi się jako trudny egzamin, którego zaliczenie tak bardzo zależy od instytucji kryjącej się za tymi trzema literkami. Wokół BIK narosło wiele mitów, jednak jedna rzecz nie ulega wątpliwości: od historii kredytowej przechowywanej w BIK zależy w dużej części decyzja o przyznaniu pożyczki lub kredytu. Osoby, których historia nie jest perfekcyjna, wiedząc o nikłych szansach uzyskania kredytu w banku poszukują więc za wszelka cenę innych dróg rozwiązania swojego problemu. Dlatego tak wielką popularnością cieszą się pozabankowe pożyczki oferowane przez firmy, których hasłami reklamowymi są najczęściej „szybka gotówka bez BIK”, „kredyt bez zaświadczeń” lub „pożyczka dla zadłużonych”. Pewną nowością na rynku są także firmy oferujące czyszczenie historii w BIK, których usługi cieszą się dużą popularnością. Czy słusznie?

Zasady działania BIK

Zrozumienie charakteru usług oferowanych przez „czyścicieli BIK” jest możliwe, jeśli poznamy zasady na jakich działa Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta powstała na podstawie Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe w celu gromadzenia i przetwarzania danych objętych tajemnicą bankową oraz udostępniania ich bankom w celach statystycznych oraz w związku z prowadzonymi czynnościami bankowymi, czyli np. udzielaniem kredytów i pożyczek. W praktyce do BIK trafiają informacje na temat kwoty każdego udzielonego kredytu, kwoty do spłaty oraz salda zaległości. Na podstawie tych danych generowane są raporty na temat kredytobiorcy, które oceniają jego wiarygodność w postaci scoringu, czyli oceny punktowej. Dane przekazywane są zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych, wymagającą uzyskanie zgody na przetwarzanie danych od kredytobiorcy. Każdy, kto kiedykolwiek brał kredyt w banku wie, że podpisanie takiej zgody warunkuje uzyskanie kredytu. I to właśnie ten aspekt wykorzystują firmy czyszczące historię BIK – przekonują eksperci z serwisu FUKO. pl. Kredytobiorca może udzielić zgody na przetwarzanie danych albo do momentu spłaty kredytu albo również po jego spłacie. W przypadku nieterminowej spłaty kredytu, gdzie opóźnienie przekroczyło okres 60 dni BIK może przez 5 lat bez zgody kredytobiorcy udzielać tej informacji innym instytucjom.

Na czym polega czyszczenie BIK?

Na podstawie powyższych informacji wniosek nasuwa się sam: jeśli ktoś ma problemy ze spłatą kredytu i opóźnienia w jego spłacie powyżej 60 dni to i tak po jego uregulowaniu i upływie 5 lat od zapłaty dane zostaną usunięte. Wcześniej jest to niemożliwe! Firmy oferujące czyszczenie BIK stosują dwie metody usuwania danych. Pierwszą z nich jest próba restrukturyzacji kredytu, czyli firma „czyściciel” negocjuje z bankiem w imieniu swojego klienta np. wydłużenie okresu spłaty a przez to obniżenie rat i umożliwienie kredytobiorcy terminową ich spłatę, co skutkuje poprawą historii w BIK. W przypadku klientów spóźniających się ze spłatą poniżej 60 dni, sposobem na wyczyszczenie historii jest po prostu wycofanie zgody na przetwarzanie danych – wówczas BIK ma obowiązek usunięcia wszystkich informacji z bazy na temat danego klienta. Dzieje się to za pomocą jednego prostego pisma, a za taką usługę firmy czyszczące BIK potrafią wystawić słony rachunek. Według informacji zdobytych przez eksperta portalu FUKO. pl, Grzegorza Pławeckiego czynność wycofania zgody na przetwarzanie danych każdy może wykonać samodzielnie!

Usunięcie danych z BIK – czy to się opłaca?

Ekspert serwisu FUKO. pl przekonuje, że wycofanie zgody na przetwarzanie danych skutkuje wymazaniem wszystkich informacji z BIK, również tych pozytywnych. Banki weryfikujące wiarygodność kredytobiorcy bardzo negatywnie oceniają klienta bez historii kredytowej. „W ostatecznym rozrachunku lepiej mieć bowiem negatywną historię kredytową, niż nie mieć jej wcale” pisze autor analizy problemu Grzegorz Pławecki. Podkreśla on ponadto, że zamiast podejmować się tak radykalnych działań, lepiej zadbać o poprawę wizerunku w BIK, korzystając z szeregu usług świadczonych przez tą instytucję np. przez uzyskanie świadectwa wiarygodności finansowej BIK Pass. Wszystko na temat BIK, a także na temat możliwości uzyskania kredytu z różnych źródeł można przeczytać w serwisie FUKO. pl, który tworzony jest przez niezależnych ekspertów oraz samych konsumentów, mających doświadczenie z różnymi produktami finansowymi.

Źródło: FUKO.pl, BIK. pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>