Jakie korzyści może dać operacja przegród nosowych?

2b03fb4e1554697d15a83640290c2f50Pewnie nie raz słyszałeś o skrzywionej przegrodzie nosowej. Czy jednak zastanawiałeś się, na czym polega ten problem i czy operacja przegród nosowych rzeczywiście może pomóc go rozwiązać? Czy każda przegroda nosowa powinna być całkowicie prosta? Jeśli nie mogę oddychać, czy to wynik tej skrzywionej przegrody? Zanim w dalszej części uzyskasz odpowiedzi na te pytania, warto dowiedzieć się, co to jest przegroda nosowa.

W jakich przypadkach konieczna jest operacja przegród nosowych?

Przegroda nosowa to ściana kości i chrząstki pokryta wilgotną tkanką miękką. Dzieli ona lewą i prawą stronę nosa. Początek przegrody nosowej znajduje się z przodu nosa i rozdziela nozdrza. Ciągnie się dalej, aż z tyłu w nosie kończy się i tam ponownie łączą się kanały oddechowe. Na skutek różnych problemów, takich jak katar i stany zapalne, nos zwykle puchnie z jednej strony i zmniejsza przekrwienie z drugiej strony (na tym polega tzw. cykl nosowy), więc normalne jest, że w takich sytuacjach zatyka się raz jedna, a raz druga strona nosa. Wszystkie przegrody nosowe mają zagięcia. Nie ma czegoś takiego jak idealnie prosta przegroda.

Operacja przegród nosowych konieczna jest wtedy, gdy jest ona na tyle zakrzywiona, że ​​blokuje oddychanie po jednej lub obu stronach nosa. Jeśli nie masz problemów z oddychaniem, nie masz skrzywionej przegrody nosowej. Przegroda może być lekko wygięta, ale jeśli ci to nie przeszkadza, nie musisz nic z tym robić.

Czy istnieją inne przyczyny utrudnionego oddychania?

Nie w każdym przypadku utrudnionego oddychania potrzebna jest operacja przegród nosowych. Przyczyną utrudnionego oddychania możesz również być przerost dolnej małżowiny nosowej, który jest obrzękiem tkanki po obu stronach wnętrza nosa, który może blokować oddychanie. Wykazano, że zastawki nosowe są tak samo częstą przyczyną niedrożności nosa, jak skrzywiona przegroda nosowa. Są to najwęższe obszary, w których powietrze przechodzi przez nos, a otwarcie zastawek może poprawić przepływ powietrza i oddychanie. Inne przyczyny trudności w oddychaniu to alergie, polipy nosa, guzy nosa, urazy, wady wrodzone, choroby autoimmunologiczne i inne. Otolaryngolog może zajrzeć do Twojego nosa endoskopem i poinformować Cię, czy występują blokady.

Jak można wyprostować skrzywioną przegrodę nosową?

Jedynym sposobem na fizyczne wyrównanie przegrody w nosie jest operacja przegród nosowych, zabieg, który często jest zwany septoplastyką. Przeprowadzona operacja będzie zależeć od tego, gdzie znajduje się odchylenie i w jakim obszarze występuje niedrożność. Jeśli przegroda odbiega głębiej w nosie, wszyscy otolaryngolodzy zalecają, aby usunąć skrzywioną część i w ten sposób uzyskać prostszą przegrodę. Jeśli przegroda nosowa jest bardzo wysunięta do przodu w pobliżu nozdrzy lub nawet sięga do nozdrzy, pacjenci często chcą, aby chirurg plastyczny twarzy poprawił przegrodę. Chirurdzy plastyczni twarzy przechodzą intensywne szkolenie w zakresie kosmetycznego i funkcjonalnego przodu nosa.

Dlaczego skrzywiona przegroda jest ważna?

Układ oddechowy człowieka na drodze ewolucji dostosował się do normalnego oddychania przez nos. Niedrożność nosa może prowadzić do trudności w zasypianiu i ćwiczeniach oraz może być przyczyną chrapania. Bezdech senny jest spowodowany ciężką niedrożnością dróg oddechowych i może powodować wysokie ciśnienie krwi, niewydolność serca i płuc, a nawet zawał serca. Możliwość lepszego oddychania przez nos może radykalnie poprawić jakość życia. Jeśli masz łagodne odchylenie przegrody, umożliwienie prawidłowego przepływu można uzyskać dzięki zastosowaniu leków.

Sterydy donosowe mogą zapewnić wystarczające zmniejszenie przekrwienia, abyś mógł lepiej oddychać. Leki przeciwhistaminowe pomogą również w przypadku alergii, które mogą również poprawić oddychanie. Płukanki z solą fizjologiczną są dobre dla wielu pacjentów i mogą wypłukać stojący śluz, alergeny i zanieczyszczenia. Mogą one skutecznie zmniejszać przekrwienie błony śluzowej nosa. Inne leki zmniejszające przekrwienie w postaci tabletek lub płynów mogą udrożnić nos, ale tabletki mogą zwiększyć ciśnienie krwi, a spraye mogą uzależniać i powodować większe przekrwienie już po kilku dniach stosowania. Żadne lekarstwo nie wyprostuje chrząstki i kości, które mogą blokować nos. Często operacja przegród nosowych jest jedynym sposobem na zapewnienie sobie należnego komfortu życia.

Kupony podarunkowe oraz inne formy motywacji – warto współpracować z Sodexo.pl
Długopisy reklamowe – jak wybrać najlepszy gadżet firmowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>