Opodatkowanie fotografów i grafików zryczałtowanym podatkiem dochodowym

2498317429_2e9a34d513_b

Grafik komputerowy czy też fotograf to zawody bardzo popularne, modne i przyjemne. Jednak jak w odniesieniu do wszystkich innych i tutaj należy skrupulatnie brać pod uwagę sprawę podatków, szczególnie jeśli prowadzi się pozarolniczą działalność gospodarczą. Warto tutaj zapoznać się z możliwością skorzystania z zasad opodatkowania związanych z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r.. Jest to ustawa mówiąca o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r., Nr 144, poz. 930 ze zm., dalej: uzpf). W tym artykule postaramy przybliżyć tę kwestię.

Forma opodatkowania

Zacznijmy od dopuszczalności wyboru właśnie tej formy opodatkowania. Przede wszystkim warto wiedzieć, że jest ona w zależności od różnych czynników, przy czym najważniejszym z nich wydaje się być sam rodzaj wykonywanych usług. Klasyfikacja tych usług jednakże jest ściśle określona dzięki zastosowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług znanej jako PKWiU. Proszę jednak uważać, by nie pomylić tejże klasyfikacji z Polską Klasyfikacją Działalności. Ta druga jest stosowana zwyczajowo w celu określenia rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika, ma zatem całkiem inne zastosowanie.

Ryczał – nie dla wszystkich

Kolejną rzeczą ważną podkreślenia w odniesieniu do opodatkowania przychodów zryczałtowanych podatkiem dochodowym jest fakt, że w obliczu wykonywania pewnych, ściśle określonych w ustawie usług, nie ma się możliwości skorzystania z ryczałtu. Dlatego właśnie należy dokładnie zapoznać się z listą tych usług, a do tego niezbędna okazuje się przede wszystkim dokładna analiza dopuszczalności takiego opodatkowania – tutaj właśnie w przypadku fotografów i grafików. Chodzi przede wszystkim o konieczność uwzględnienia różnic w wykonywanych przez nich usługach. Na kanwie tego należy przypomnieć, że fotograf rozliczający się zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2) lit. n) uzpf, pozyskuje ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze świadczenia usług fotograficznych (PKWiU 74.20) o wysokości 17% w stosunku do własnych przychodów. Jednak, biorąc pod uwagę załącznik nr 2 do ustawy, którym jest wykaz usług, których wykonywanie wyłącza z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, należy pamiętać, że nie ma już możliwości korzystania z tego ryczałtu. Mówimy tutaj o specjalistycznych usługach fotograficznych i graficznych np. wykonywanych w ramach usług reporterskich, reklamowych a także projektowanie loga wg. specjalnych zaleceń (zobacz przykładowe projekty loga).

Przychody ewidencjonowane

Kolejną ważną kwestią, którą koniecznie należy poruszyć w tym temacie jest art. 8 ust. 1 pkt 6) uzpf. To on mówi o opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w ramach którego nie mówimy o jego zastosowaniu względem na przykład do podatników rozpoczynających działalność – zarówno samodzielnie, jak i w spółce. By jednak to miało miejsce sam podatnik jeszcze zanim rozpocznie działalność w danym roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy musi brać pod uwagę to, co wykonywał w ramach stosunku pracy bądź też spółdzielczego stosunku pracy określone czynności wchodzące w zakres jego działalności.

Jakie możliwości właściwie daje ten zapis?

Tutaj właśnie chodzi o możność skorzystania z ryczałtu dla osób, które wcześniej nie posiadały działalności, ale ich praca funkcjonowała w oparciu o umowę. Tutaj przede wszystkim trzeba sprawdzić i jak najdokładniej określić czy podatnik posiadający samodzielną działalność gospodarczą w branży fotograficznej bądź w ramach usług projektów graficznych spełnia wszystkie określone przez ustawę warunki do skorzystania właśnie z takiej formy ryczałtu. Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do podatników wchodzących w skład działalności w formie spółki, w tej samej branży.

Niemniej jednak należy przyznać, że jest to jak najbardziej temat obszerny i równocześnie bardzo drobiazgowy, dlatego warto czytać jak najwięcej informacji na ten temat. Mądrym rozwiązaniem jest również skorzystać z porady specjalisty w temacie prawa podatkowego. Dzięki temu można pozyskać dla siebie korzyści, o których być może nawet nie miało się do tej pory pojęcia.

1 Komentarz

  1. Roman pisze:

    Jeszcze trochę takich działań i PiS faktycznie znajdzie kasę na spełnienie wszystkich swoich obietnic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>