Czy opony zimowe to dobra inwestycja?

pexels-oleksandr-p-376361Gdy temperatura spadnie, część kierowców zdecyduje się na zmianę opon na zimowe w swoich samochodach. Opony zimowe naprawdę wpływają na kontrolę na śniegu i lodzie. Tutaj sprawdzimy, czy używane opony zimowe to dobra inwestycja. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć na blogu motoryzacyjnym.

Czym charakteryzują się używane opony zimowe?

Opony zimowe mają za zadanie lepiej radzić sobie z jazdą w zimowych warunkach. Szerokość rowków jest węższa niż w przypadku konwencjonalnych opon letnich, dzięki czemu we wzorach bieżnika może gromadzić się mniej lodu i śniegu. Zapewnia to większą przyczepność na zimowych nawierzchniach. Opony zimowe najskuteczniej działają, gdy temperatura spada poniżej 7°C, a w niektórych krajach Europy opony zimowe są wręcz wymogiem prawnym.

Ile lat mogą mieć używane opony zimowe?

Kompletny zestaw nowych opon zimowych może być niezwykle drogi, dlatego niektórzy kierowcy kupują opony częściowo zużyte/używane. Idealnie, używane opony zimowe nie powinny mieć więcej niż 2-3 lata. Do 5. roku życia ich skuteczność w warunkach zimowych ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Dlatego dokładnie sprawdzamy każdą używaną oponę, aby mieć pewność, że jest sprawna i bezpieczna.

Co zrobić z oponami letnimi?

Jeśli kupiłeś używane opony zimowe, prawdopodobnie powinieneś zlecić ich montaż profesjonalnemu serwisowi opon. A co z oponami letnimi? Jeśli masz garaż lub wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, powinieneś przechowywać opony w chłodnym, ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu. Jeśli tego nie zrobisz, niektórzy sprzedawcy opon lub salony samochodowe oferują usługę hotelu opon, w ramach którego płacisz za przechowywanie opon przez zimę.

Jak sprawdzić, czy moje opony nadają się do jazdy?

Nawet jeśli nie myślisz o zmianie opon na zimowe, ważne jest, aby sprawdzić, czy standardowe opony nadal nadają się do jazdy. Prawny limit głębokości bieżnika wynosi 1,6 mm, ale należy starać się, aby głębokość bieżnika nie spadła poniżej 2 mm. Warunki zimowe sprawią, że jazda na niebezpiecznych oponach stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna. Aby sprawdzić głębokość bieżnika opony, możesz wykonać proste sprawdzenie. Po prostu weź monetę i umieść ją w rowku opony. Jeśli brzeg monety jest widoczny, oznacza to, że głębokość bieżnika jest poniżej dopuszczalnego limitu.

Czy są jeszcze jakieś rzeczy, które mogę zrobić, aby mój samochód poradził sobie z zimowymi warunkami?

Opony zimowe znacząco wpływają na skuteczność jazdy na śniegu i lodzie, ale jest kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się do jazdy zimą. Na przykład możesz użyć worka z ciepłą (nie gorącą) wodą, aby odmrozić przednią szybę, jeśli nie masz środka do odmrażania. Podczas jazdy noś odpowiednie obuwie, np. buty, na wypadek utknięcia. Regularnie sprawdzaj płyn do mycia szyb, aby upewnić się, że nie zamarznie. Zainwestuj w łańcuchy śniegowe – zapewniają lepszą przyczepność, ale należy je zdjąć, jeśli drogi są wolne od śniegu.

Opony zimowe mogą być dobrą inwestycją, jeśli zimą dużo jeździsz po śniegu i lodzie. Zmiana opon nie tylko pomoże Ci lepiej jeździć w wietrznych warunkach, ale może uchronić Cię przed nieprzyjemnym wypadkiem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>