Orurowanie samochodu – wymogi, które powinno spełniać

dirt-4265586_960_720Musi istnieć autentyczna i widoczna potrzeba dopasowania orurowania do samochodu. Każdy dobry mechanik zdecydowanie nie sprzeciwia się montowaniu orurowania tam, gdzie istnieje rzeczywista i widoczna potrzeba, pod warunkiem, że można wykazać, że zapewniają niezbędny poziom ochrony i spełniają wszystkie odpowiednie wymogi prawne, tak jak orurowanie Renault Master.

Jednak wiele z nich jest montowanych w pojazdach, które są rzadko używane w obszarach, w których mogą napotkać takie zagrożenia. Przypuszczalnie mają po prostu poprawić wygląd pojazdu lub w przekonaniu, że będą chronić przed uderzeniami o ciała stałe lub inne pojazdy.

Punkty do rozważenia przed zamontowaniem orurowania

Orurowania zmieniają sposób przekazywania energii uderzenia na konstrukcję pojazdu. Mogą być skuteczne w zmniejszaniu uszkodzeń kosmetycznych, ale mogą znacznie zwiększyć uszkodzenia strukturalne i koszty napraw powypadkowych. Ten element zwiększa ciężar przedniej części pojazdu i może zwiększyć zużycie przednich opon. Dodatkowa masa zwiększa również zużycie paliwa i emisję.

Poważne uszkodzenia konstrukcji nadwozia/podwozia mogą wynikać ze zwiększonego obciążenia czołowego, jakie wytwarzają tuleje podczas jazdy na drogach o złej jakości. Niewiele pojazdów zostało zaprojektowanych tak, aby wytrzymać dodatkowy ciężar i obciążenia dynamiczne, jakie wywierają na pojazd – upewnij się więc, że orurowania, które wybierzesz spełniają wszystkie wymagania.

Zapytaj producenta pojazdu (nie dealera) o zalecenia dotyczące orurowania. Niektórzy szczególnie odradzają montowanie orurowania, ponieważ mogą one mieć nieznany wpływ na zachowanie pojazdu podczas zderzenia. Źle zaprojektowane lub nieodpowiednie orurowanie może wpłynąć na działanie poduszek powietrznych, zmniejszając odporność pojazdu na zderzenia.

Dlaczego warto?

Montaż orurowania zwiększa również potencjalne ryzyko obrażeń pieszych. Najpierw zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz orurowania. Jeśli regularnie podróżujesz w obszarze, w którym często zdarzają się uderzenia ze zwierzętami lub gdzie pomoc nie jest łatwo dostępna, taki element konstrukcyjny może być jak najbardziej uzasadniony. Jednak wcześniej pomyśl o zwiększonym zużyciu i dodatkowym zużyciu paliwa spowodowanym przez ten element. Czy ochrona zapewniana przez orurowanie zrównoważy to?

Rozważ raczej orurowanie przyjazne pieszym niż agresywne konstrukcje, które z większym prawdopodobieństwem wyrządzą krzywdę pieszym i innym użytkownikom dróg. Lekka konstrukcja i zastosowanie alternatywnych materiałów, takich jak plastik, nie oznacza automatycznie obniżenia poziomu ochrony. Podobnie mocno skonstruowane orurowanie niekoniecznie zapewnia zwiększoną ochronę. Cały system jest tak wytrzymały, jak punkty mocowania pojazdu, do którego jest przymocowany.

Jeśli ochrona pojazdu jest głównym powodem zamontowania orurowania, poproś sprzedawcę o dowód, że produkt został przetestowany i ochroni pojazd przed uszkodzeniem. Jest to bardzo ważne – nie ignoruj tego podczas zakupu orurowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>