Kupno nowego samochodu to ważne wydarzenie w życiu każdego kierowcy. Nawet jeśli jest to auto z drugiej ręki, może ono sprawić nowemu właścicielowi wiele radości. Aby jednak tak było, trzeba dokonać przemyślanego zakupu.
Dokładna analiza ogłoszeń
Jak łatwo się domyślić, każdy nabywca pojazdu przegląda przed zakupem różnego rodzaju serwisy ogłoszeniowe. Obecnie w sieci jest ich mnóstwo. Nie oznacza to jednak, ze wybór staje się prostszy. Kierowca musi zapoznać się z całą listą różnych ofert i opisów oraz przejrzeć niezliczone ilości zdjęć, by w końcu trafić na model warty obejrzenia na żywo. Całe poszukiwania można sobie jednak ułatwić. Wystarczy zastosować odpowiednie filtry i ściśle się ich trzymać. Warto zastanowić się więc nad maksymalnym budżetem, przebiegiem pojazdu, rodzajem paliwa, marką czy konkretnym modelem. Dzięki temu proces będzie przebiegał szybciej, a nabywca zaoszczędzi sobie nerwów.
Nie oceniać po okładce
Niektóre samochody na pierwszy rzut oka wyglądają fantastycznie. Nic, tylko brać i jechać. Niestety niezbyt doświadczeni kupcy dają się nabrać na doskonały stan auta, oceniając jedynie jego powierzchowność. Bezpieczniej jest dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom pojazdu. Lakier można sprawdzić specjalnym miernikiem, który pomoże ocenić, czy pod lśniącym kolorem nie znajduje się gruba warstwa szpachli. Przed zakupem warto nieco poczytać o danym modelu auta i dowiedzieć się, w których miejscach nadwozia najczęściej pojawia się rdza. Ich dokładna analiza pomoże uniknąć późniejszych problemów.
Decydując się na auto z drugiej ręki, dobrze jest także przeanalizować jego historię. Można to zrobić, odkodowując VIN. Dzięki odpowiednim programom, w kilka chwil można zobaczyć, czy dany samochód nie uległ poważnemu wypadkowi i czy faktycznie ma przebieg opisywany w ogłoszeniu. Co ciekawe, stan przebiegu łatwo również ocenić, przyglądając się wnętrzu auta. Zużyta kierownica i wytarta dźwignia zmiany biegów, mogą świadczyć o bardzo wysokich liczbach na liczniku.
Osoby, które niezbyt znają się na kwestiach mechanicznych, na oglądanie auta powinny zabrać ze sobą kogoś bardziej doświadczonego. Im bardziej wprawne oko, tym lepiej. Bez problemu wyłapie ono bowiem wszelkiego rodzaju usterki pod maską. Niestety niektórzy handlarze są nieuczciwi i przed sprzedażą… dokładnie myją silnik! Próbują tym samym ukryć wszelkiego rodzaju wycieki.
Pod koniec oględzin dobrze będzie także obejrzeć dokładnie podwozie samochodu. W tym celu najlepiej pojechać na najbliższą stację kontroli pojazdów, gdzie specjaliści na pewno przeanalizują działanie najważniejszych elementów auta. Warto również wtedy sprawdzić, czy podłoga nie posiada rdzawych wykwitów.
Po zakupie
Kierowca, który kupił swój wymarzony samochód, musi pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności. Tych niestety jest całkiem sporo. Pierwszym krokiem powinno być zapłacenie podatku od zakupionego auta (do 14 dni od transakcji). Później należy zadbać o przerejestrowanie pojazdu. Najlepiej wcześniej sprawdzić na stronie Wydziału Komunikacji danej miejscowości, jakie dokumenty będą do tego potrzebne. Kiedy auto, w oczach prawa, ma już nowego właściciela, przychodzi pora na kolejny krok – wybór ubezpieczenia. Tu z pomocą przychodzą takie serwisy, jak https://www.kalkulatorocac.pl/
Kupując auto z drugiej ręki, należy pamiętać o wielu różnych kwestiach. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie specjalnej listy, dzięki której nabywcy podczas transakcji nie umknie żaden szczegół.