Pisanie CV jest sztuką

Businesspeople In A MeetingNapisanie prawidłowego życiorysu to sztuka – Ci, którzy ją posiedli mają większe szansę na dostanie pracy, nawet jeżeli w rzeczywistości nie wyróżniają się wśród innych kandydatów ani wykształceniem, ani umiejętnościami ani stażem zawodowym.

Mimo że w Internecie znajduje się mnóstwo wzorów CV i porad w ich pisaniu, okazuje się, że masa ludzi – w tych młodych i wykształconych – nie zna nawet podstawowych zasad pisania życiorysu. Efekt jest prosty do przewidzenia: Twoje CV szybko ląduje w koszu. Zanim przejdziemy do konkretnych porad, warto zastanowić się, jak do kwestii aplikacji pracowniczych podchodzą pracodawcy.

CV okiem zatrudniającego

Wyobraź sobie, że znajdujesz ogłoszenie o pracę. Jest ono odpowiednie dla absolwenta wyższej uczelni, który nie miał szansy jeszcze zdobyć długiego doświadczenia zawodowego ani wykształcić konkretnych umiejętności. Wysyłasz więc CV z podstawowymi danymi na swój temat i czekasz na odpowiedź. Nie zdajesz sobie jednak sprawy, że dokładnie tak samo jak Ty postępuje jeszcze 200 innych osób –dziennie. Rekruter nie ma więc wyboru – nie jest w stanie zapoznać się szczegółowo z tysiącem CV, dlatego od razu odrzuca te źle napisane. Jeżeli podejrzewasz, że Twoje CV zawsze trafia do grupy odrzucanych sprawdź, czy nie popełniasz typowych błędów:

Twoje CV jest niechlujne – pracodawca nie może połapać się, gdzie jest Twój numer telefonu, cały dokument rozsypuje się, ostatnia linijka dokumentu przeskakuje na kolejną stronę.
Wysyłaj CV w formacie PDF i dodatkowo w bardziej popularnym doc – dzięki temu upewnisz się, że dokument zostanie odczytany.

Nie podajesz wszystkich wymaganych informacji – w ogłoszeniu wyraźnie napisane jest, by podać w jakim mieście obecnie mieszkasz, ale Ty to ignorujesz, bo w Twoim standardowym CV akurat tego nie ma, a komu chciałoby się dokument poprawiać za każdym razem? Niekiedy w CV brakuje tak podstawowych informacji jak nazwa ukończonej szkoły, numer telefonu, a nawet… nazwisko.

Podajesz zbyt wiele informacji – podpunkt edukacja zaczynasz od szkoły podstawowej, potem skrupulatnie opisujesz kolejne szkoły. Niepotrzebnie – jeżeli masz wyższe studia, logicznym jest, że masz też maturę. To, że przez pięć dni pracowałeś w fast-foodzie jako „kucharz”, a latem ciocia pozwala Ci sprzedawać lody w swoim sklepie nie ma znaczenia, jeśli ubiegasz się o stanowisko inżyniera. Podawaj tylko to doświadczenie zawodowe, które jest istotne dla danej pracy.

Zmieniasz nagłówek maila – wiele ogłoszeń o pracę zawiera dopisek, żeby w treści maila wpisać konkretny tytuł, np. numer referencyjny albo słowo-hasło. Wiele osób jednak tego nie robi i skazuje się tym samym na porażkę. Firmy, które zatrudniają dużo pracowników, automatycznie selekcjonują spływające CV, jeśli więc źle nazwiesz wiadomość, bezpośrednio trafi do kosza, zanim ktokolwiek przeczyta Twój zyciorys.

Jak poprawić swoje CV

Poza unikaniem typowych błędów, warto byś dodatkowo uzupełnił swoje CV. Żeby wyróżniało się ono spośród innych, warto przejść się na kilka szkoleń, np. na kurs kadry i płace. Jeżeli swoje życie zawodowe planujesz wiązać raczej z handlem zagranicznym, kurs spedytora to wybór znacznie lepszy dla Ciebie. Szkolenie podatkowe przyda się zaś osobom, które poszukują pracy jako asystent lub asystentka prezesa, szczególnie w mniejszych firmach. Szkolenia takie organizuje firma Frr.pl.

 

Dobrze, starannie i bez pośpiechu napisane CV to klucz do otrzymania pracy – zamiast więc wysyłać setkę kiepskich CV każdego dnia, lepiej skupić się na stanowiskach, które naprawdę Cię interesują i które zapewnią Ci pracę w karierze, o jakiej marzysz.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>