Plisy okienne – dobór do okna i utrzymanie

pots-716579_1280

Jak się okazuje, wybór odpowiedniej osłony okien to nie lada wyzwanie. Należy tak wybrać osłonę, by nie tylko była efektowna, ale również funkcjonalna i skutecznie chroniła przed słońcem oraz wścibskimi sąsiadami. Możliwości jest całkiem sporo, a plisy okienne okazują się jedną z lepszych propozycji. Jak jednak dobrać je do okien, by odpowiednio spełniły swoje zadanie? Czy są ciężkie w utrzymaniu? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule!

Plisy i ich dobór do okien

Jakie plisy będą odpowiednie do okien? Z takim dylematem mierzy się bardzo wiele osób. Warto jednak mieć na uwadze, że te rozwiązania, które sprawdziły się u jednych, mogą okazać się nieodpowiednie u nas, dlatego do ich wyboru należy podejść indywidualnie. Czym w takim razie kierować się przy wyborze? Na pewno warto wziąć pod uwagę rodzaj swoich okien, gdyż istnieje cały szereg różnego typu plis, które idealnie pasują do poszczególnych okien plastikowych, aluminiowych, PCV, czy drewnianych. Tak naprawdę plisy okienne dostępne są w różnych tkaninach, profilach, jak również w szerokiej palecie barw. Do wyboru mamy zarówno wzorzyste plisy, jak i gładkie i te o różnej strukturze. Dlatego, zanim udamy się na zakupy, warto wstępnie pomyśleć o tym, jakie rozwiązania byśmy chcieli zamontować u siebie. Warto również wiedzieć, że plisy można ustawiać w dowolnie wybranej części okna. Wszystko dlatego, że plisy te umożliwiają ich podciągnięcie od różnych stron – z góry, dołu, jak również na środku.

Plisy – utrzymanie i konserwacja

Na korzyść plis nie tylko przemawia ich funkcjonalność, jak w przypadku możliwości podciągania od różnych stron, lecz również dość duża łatwość utrzymania ich w czystości. Można nawet śmiało powiedzieć, że w porównaniu do innych okiennych osłon, są bezkonkurencyjne. To spory atut, który z pewnością przekona wszystkie osoby, które kochają ład i porządek. Jak w takim razie można dbać o tego typu rozwiązania? Przede wszystkim plisy nadają się do prania, więc wystarczy zdemontować je z okna i umyć wodą z odrobiną płynu piorącego. Następnie trzeba ostrożnie spłukać materiał pod prysznicem, uważając, by nie zmoczyć mechanizmu i sprężynek. Plisy nie wymagają też prasowania, więc po praniu bezpośrednio można je założyć na okno. Aby tkanina się nie skleiła, warto ją kilkukrotnie rozsunąć i zsunąć, a później pozostawić rozsuniętą do całkowitego wyschnięcia. Jednak to nie jedyny sposób na utrzymanie plis w czystości. Aby szybko oczyścić je z kurzu, można wykorzystać odkurzacz lub zwilżoną szmatkę, unikając tym samym ich demontażu.

Trzeba przyznać, że plisy okienne to bardzo ciekawe i efektowne rozwiązanie. Nie dość, że będą pięknie się prezentować w naszych oknach, zapewnią ochronę, to jeszcze są bardzo proste w utrzymaniu. W razie problemów z doborem ich odpowiedniego rodzaju zawsze warto poradzić się specjalistów. Całe szczęście na rynku ich nie brakuje, więc wystarczy zrobić małe rozeznanie i postawić na tych, którzy pomogą nam dokonać odpowiedniego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>