Podatki PIT w roku 2019

calculator-178127_1280 (1)

Rozliczanie podatku dochodowego jest obowiązkowe co roku. W każdym sezonie rozliczeniowym pojawiają się jednak zmiany, o których należy pamiętać, aby złożyć PIT prawidłowo i zgodnie ze wszystkimi terminami.

W 2019 roku pojawia się sporo zmian w PIT, które najprawdopodobniej wejdą w życie, a obecnie są na etapie planowania zmian w przepisach. Jedną z najważniejszych zmian w 2019 roku jest obniżenie progu podatkowego do 17 procent. To zmiana na plus podatników, gdyż do tej pory progi podatkowe były dwa. Jeden, w wysokości 18 procent obowiązywał do kwoty 85 528 zł. Podatnicy, których roczny dochód był wyższy od tej kwoty, płacili i według planów nadal będą płacić podatek dochodowy w wysokości 32 procent. Obniżenie pierwszego progu podatkowego będzie oznaczało dla podatników zysk w skali roku na poziomie kilkuset złotych. Jest to więc całkiem sporo.

Zerowy PIT dla młodych

W planach ustawodawców za obecny rok jest również zerowy PIT 2019 dla młodych, czyli osób, które nie ukończyły 26 roku życia. To rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwi wchodzenie w życie zawodowe młodym osobom, które dopiero zaczynają budowanie kariery. Zerowa stawka podatku automatycznie oznacza bowiem wyższe zarobki. Nowe przepisy będą jednak obostrzone wieloma warunkami.

Przede wszystkim, z zerowego podatku nie będą mogły skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Co więcej, zerowy podatek dochodowy będzie obowiązywał tylko dla umów o pracę. W założeniu twórców przepisów ma to ograniczyć podpisywani umów śmieciowych, czyli umów o dzieło czy zlecenie. Obecnie bowiem pracodawcy wręcz nagminnie stosują takie umowy w stosunku do młodych osób, które nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia zawodowego i zaczynają stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Umowy o pracę dadzą o wiele lepszy start, a pracownikom, którzy będą na nie zatrudnieni, będzie przysługiwać wiele przywilejów wynikających z kodeksu pracy.

Możliwość rozliczania online

Podobnie jak w tym roku, podatek PIT za 2019 rok będzie można rozliczać online, a także skorzystać z takiego samego ułatwienia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów, jak w tym roku. Wielu podatników mogło skorzystać z gotowych, już wypełnionych zeznań podatkowych, przygotowanych przez pracowników urzędów skarbowych. Takie zeznania wystarczyło podpisać, ewentualnie dodać do nich różne przysługujące ulgi. Można będzie również skorzystać z wielu innych możliwości rozliczenia podatku przez internet.

Programy takie, jak Twój e-PIT oraz inne tego typu aplikacje pozwolą na szybkie rozliczenie się z podatku bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Z możliwości wirtualnego rozliczenia z roku na rok korzysta coraz więcej podatników, gdyż jest ono o wiele prostsze niż ręczne wypełnianie formularzy zeznań podatkowych. Dobre programy do rozliczania PIT-ów robią większość za użytkownika – wystarczy, że wpisze on swoje dane oraz wszystkie kwoty przychodów i dochodów, a system automatycznie sam wylicza wszystkie zobowiązania. Rozliczanie PIT przez internet jest też obarczone dużo niższym ryzykiem błędów. Podatnicy, którzy rozliczają się online, dużo rzadziej musza składać jakiekolwiek korekty do swoich zeznań podatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>