Na czym polega praca zdalna?

home-office-5243231_640Powszechność nowoczesnych technologii coraz częściej pozwala na przebywanie poza biurem w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Reguły tego typu zatrudnienia określa precyzyjnie Ustawa z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Kto może wykonywać swoje obowiązki z ten sposób i na czym one dokładnie polegają?

Praca zdalna – na czym polega?

Praca zdalna, nazywana w Kodeksie pracy telepracą, jest zajęciem wykonywanym regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystywaniem środków komunikacji elektronicznej. Polega ona na realizacji określonych przez pracodawcę zadań o różnym poziomie zaawansowania. W Polsce wiąże się zazwyczaj z zatrudnieniem osób pracujących jako freelancerzy w oparciu o umowy cywilno-prawne, jak umowa-zlecenie czy umowa o dzieło.

Czy każdy może wykonywać pracę zdalną?

Choć wątpliwości i obawy budzi często wykonywanie obowiązków zawodowych bez stałego, bezpośredniego nadzoru przełożonego, okazuje się, że nie zawsze obecność pracownika w biurze wiąże się z pełną wydajnością i wykorzystaniem tego czasu. System pracy zdalnej często okazuje się dużo bardziej efektywny niż praca wykonywana w stałych godzinach w biurze. Osoby decydujące się na ten rodzaj zatrudnienia muszą wykazać się takimi uwarunkowaniami psychicznymi, które umożliwiają im samodzielną organizację pracy, determinację i skrupulatność działania. Nie mając nad sobą bowiem bezpośredniego nadzoru pracodawcy, muszą osobiście dyscyplinować się i motywować do wykonania zadań. Bywa to barierą dla pracowników gorzej zorganizowanych czy potrzebujących codziennej stymulacji w postaci wyjścia do biura i kontaktów interpersonalnych.

Na oferty pracy wykonywanej w ten sposób mogą najczęściej liczyć osoby takie, jak informatycy, programiści, specjaliści z zakresu baz danych i multimediów, twórcy stron www, graficy czy specjaliści od reklamy internetowej. Sporo atrakcyjnych propozycji zatrudnienia w ramach telepracy dostępnych m.in. na portalu Pracuj.pl znajdą również tłumacze, copywriterze, resaercherzy, specjaliści zajmujący się pozyskiwaniem danych czy pisarze.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>