Jakie powinno być ciśnienie krwi w Twoich tętnicach?

jeshoots-com-l0j0DHVWcIE-unsplash (1)

Jeśli wcześniej nie miałeś wysokiego ciśnienia krwi, zawsze istnieje szansa, że kiedyś staniesz wobec takiej sytuacji. Nowe wytyczne dziesięciu różnych organizacji zajmujących się zdrowiem obniżyły wartości, od których diagnozuje się nadciśnienie tętnicze (zbyt wysokie ciśnienia krwi) do 130/80 milimetrów rtęci (mm Hg) i więcej dla wszystkich dorosłych ludzie. Poprzednie wytyczne, które mówiły, jakie powinno być ciśnienie tętnicze, ustalały próg na 140/90 mm Hg dla osób w wieku poniżej 65 lat i 150/80 mm Hg dla osób w wieku 65 lat i starszych. Oznacza to, że grubo ponad 70% mężczyzn w wieku 55 lat i starszych jest obecnie klasyfikowanych jako cierpiących na nadciśnienie. Okazało się, że do tej grupy należy wielu mężczyzn, których ciśnienie tętnicze wcześniej było uznawane za prawidłowe. Z czego wynika ta zmiana?

Kto ustala, jakie powinno być ciśnienie tętnicze?

Wytyczne, które informują o tym, jakie powinno być ciśnienie tętnicze, by uznać je za prawidłowe, nie są aktualizowane w regularnych odstępach czasu. Zamiast tego są zmieniane, gdy pojawiają się nowe dowody sugerujące, że stare wytyczne nie były już dokładne lub stały się niemiarodajne. Celem ustalania tych wytycznych jest pomoc ludziom w radzeniu sobie z wysokim ciśnieniem krwi – i problemami, które mogą mu towarzyszyć, takimi jak zawał serca i udar – znacznie wcześniej. Nowe wytyczne wynikają z wyników badania przeprowadzonego w 2017 r., w którym przebadano ponad 9000 osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych, u których skurczowe ciśnienie krwi (pierwsza, wyższa liczba podawana w odczycie) wynosiło 130 mm Hg lub więcej i występował co najmniej jeden czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej.

Celem badania było ustalenie, czy leczenie ciśnienia krwi w celu obniżenia liczby skurczowej do 120 mm Hg lub mniej było lepsze od standardowego docelowego poziomu 140 mm Hg lub mniej. Wyniki wykazały, że celowanie w ciśnienie skurczowe nie większe niż 120 mm Hg zmniejszało ryzyko zawału serca, niewydolności serca lub udaru mózgu w okresie trzech lat.

Trzeba więcej niż tylko wiedzy, jakie powinno być ciśnienie

Nowe wytyczne zawierają również inne zmiany. Po pierwsze, nie oferują różnych zaleceń dla osób młodszych lub starszych niż 65 lat. Dzieje się tak, ponieważ przeprowadzone badanie obejmowało wszystkich pacjentów niezależnie od wieku i nie dzieliło grup powyżej lub poniżej określonego wieku. Wytyczne przedefiniowały również różne kategorie nadciśnienia tętniczego. Wyeliminował on kategorię, która określała stan jako “przednadciśnieniowy”, kiedy ciśnienie skurczowe mieściło się w przedziale od 120 do 139 mm Hg. Zamiast tego, osoby z tymi odczytami są teraz klasyfikowane jako mające podwyższone ciśnienie (120 do 129 skurczowe i mniej niż 80 rozkurczowe) lub nadciśnienie pierwszego stopnia (130 do 139 skurczowe lub 80 do 89 rozkurczowe).

Sprawdź swoje ciśnienie krwi w domu

Nowe wytyczne zwracają uwagę, że ciśnienie krwi należy mierzyć regularnie i zachęcają do korzystania z domowych ciśnieniomierzy. Monitory pozwalające samodzielnie sprawdzić i poinformować, jakie powinno być ciśnienie, można kupić w wielu miejscach (również przez Internet), a ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Zmierz ciśnienie krwi kilka razy w tygodniu i skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek znaczące zmiany. Oto kilka wskazówek, jak wybrać i używać monitora.

  • Wybierz monitor, który obejmuje ramię. Monitory nadgarstka i palców nie są tak precyzyjne.
  • Wybierz urządzenie pomiarowe wyposażone w mankiet, który automatycznie się napełnia.
  • Poszukaj monitora, który ma cyfrowy odczytu wystarczająco duży i jasny, aby widzieć wyraźnie.
  • Jeśli jest taka możliwość, poszukaj urządzenia, które podłącza się do aplikacji, która następnie tworzy wykres twoich postępów. Niektóre nowoczesne urządzenia mogą bezprzewodowo wysyłać dane do współpracujących z nimi aplikacji.

Dokonanie pomiaru i ustalenie, jakie powinno być ciśnienie, jest proste:

  1. Podeprzyj ramię tak, aby łokieć znajdował się na poziomie serca lub w jego pobliżu.
  2. Zawiń mankiet na gołą skórę i uruchom urządzenie.
  3. Nie rozmawiaj podczas pomiaru.
  4. Pozostaw opróżniony mankiet na miejscu, odczekaj minutę, a następnie wykonaj drugi odczyt. Jeśli odczyty są zbliżone, uśrednij je. Jeśli odczyty różnią się od siebie, powtórz pomiar i uśrednij trzy odczyty.
  5. Zapisuj odczyty ciśnienia krwi, w tym porę dnia.
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>