Pożyczki pod zastaw a kredyt mieszkaniowy – jaka różnica?

pexels-monstera-5849569Pożyczka mieszkaniowa to pożyczka o wysokiej wartości. To także taka, który wymaga dość skomplikowanego procesu, w którym kupujący musi zapoznać się z kilkoma żargonami i terminami finansowymi. W związku z tym nabywca domu może być nieco zdezorientowany wszystkimi terminami związanymi z pożyczką. Większość kupujących w szczególności używa zamiennie terminów kredyt mieszkaniowy i pożyczka pod zastaw nieruchomości, gdy faktem jest, że są to dwie różne rzeczy. Dowiedzmy się, co właściwie oznaczają te dwa terminy i jakie są główne różnice między tymi dwoma rodzajami podobnie brzmiących pożyczek.

Co to jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy to zasadniczo kredyt, który zaciągasz na zakup gotowego do zamieszkania domu, nieruchomości w budowie lub działki, na której zamierzasz zbudować dom. Jest to pożyczka pod zastaw oferowana przez banki lub firmy finansujące mieszkania, a kupujący musi wpłacić zadatek. Pożyczkodawca pobiera stałą lub zmienną stopę procentową pożyczki, a nabywca domu musi spłacić pożyczkę w miesięcznych ratach. Pożyczkodawca pozostaje właścicielem nieruchomości, dopóki pożyczkobiorca nie spłaci całości, po czym własność zostanie formalnie przeniesiona na pożyczkobiorcę. Jeśli pożyczkobiorca nie wywiąże się z płatności, pożyczkodawca może dom zlicytować, aby odzyskać straty.

Co to jest pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Główne zamieszanie między pożyczką mieszkaniową a pożyczką pod zastaw nieruchomości wynika z faktu, że obie pożyczki są pożyczkami zabezpieczonymi. Jest to jednak jedyne podobieństwo między nimi. Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest zasadniczo pożyczką hipoteczną. W ten sposób pożyczkobiorca może zastawić swoją istniejącą, posiadaną na własny rachunek nieruchomość za sumę pieniężną równą określonemu procentowi wartości rynkowej posiadanej nieruchomości. Musi przekazać pożyczkodawcy dokumenty dotyczące nieruchomości do czasu spłaty pożyczki, a dostępne pożyczki pod zastaw nieruchomości bez BIK dla zadłużonych firm, podobnie jak pożyczka mieszkaniowa, muszą zostać spłacone w ratach składających się z kwoty głównej pożyczki i stopy procentowej. Jeśli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki, pożyczkodawca może zlicytować zastawioną nieruchomość, aby odzyskać swoją inwestycję.

Pożyczka a pożyczka pod zastaw nieruchomości

Oprocentowanie pożyczki pod zastaw nieruchomości jest zazwyczaj nieco wyższe niż w przypadku pożyczki mieszkaniowej. Powodem tego jest to, że szanse na niespłacanie kredytów hipotecznych są wyższe niż w przypadku zwykłych kredytów mieszkaniowych. Co więcej, pożyczki mieszkaniowe mają niższe oprocentowanie dzięki inicjatywie rządu. Można otrzymać kredyt mieszkaniowy na oprocentowanie od 8,70%, podczas gdy oprocentowanie kredytów hipotecznych zaczyna się od 9,50% i więcej.

Kolejną istotną różnicą między kredytem mieszkaniowym a pożyczką pod zastaw nieruchomości jest cel, w jakim pożyczka jest wykorzystywana. Pożyczki mieszkaniowe są zazwyczaj wykorzystywane między innymi w celu zakupu domu, działki lub nieruchomości w budowie. Z drugiej strony, pożyczka pod zastaw nieruchomości pozwala na założenie hipoteki na istniejącą nieruchomość w zamian za środki wymagane z różnych powodów osobistych, takich jak rozszerzenie działalności, finansowanie edukacji lub ślub dzieci, wydatki na leczenie i tak dalej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>