Jak pozyskać i zatrzymać pracownika?

shutterstock_533726257Rynek przesycony jest ofertami pracy. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą więc wybierać między firmami i profesjami, a pracownicy stoją przed niemałym wyzwaniem. Muszą nie tylko pozyskać dobrego pracownika, ale go również zatrzymać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak przyciągnąć pracownika do firmy?

Z badań wynika, że proces rekrutacji przysparza problemów aż 72 proc. firm. Najczęściej wiąże się to z brakiem wykwalifikowanych chętnych lub niewystarczającą liczbą nadesłanych zgłoszeń. Nie bez powodu zresztą firmy HR przeżywają właśnie swoje 5 minut. Są swego rodzaju remedium na problem związany z pozyskaniem dobrego pracownika.

Niemniej pracodawca może zrobić całkiem dużo, aby przekonać osoby szukające pracy do zatrudnienia się w jego firmie.

1) Wynagrodzenie – im bardziej konkurencyjne w stosunku do pozostałych ofert pracy, tym większa szansa na to, że pozyskasz pracowników. Staraj się zatem podawać jasne informacje o wynagrodzeniu. Unikaj niepodawania ich wcale.

2) Employer branding – większość kandydatów zwraca dużą uwagę na to, jaka atmosfera panuje w firmie i w jaki sposób firma jest postrzegana przez osoby z zewnątrz. Dlatego też warto wziąć pod lupę działania wizerunkowe, dzięki którym zyskasz łatkę atrakcyjnego pracodawcy.

3) Zmiana kryteriów rekrutacyjnych – wymagania w stosunku do kandydatów powinny być dostosowane do realiów na rynku pracy. Jeśli wymagasz za dużo, niewiele osób zdecyduje się podjąć takie wyzwanie. Czasami po prostu trzeba zmodyfikować lub obniżyć kryteria rekrutacyjne.

Jak zatrzymać pracownika w firmie?

Jeśli pracodawca zatrudni pracownika, z którego jest zadowolony, to normalne, że chce go zatrzymać. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak takie proste, bo wymaga wdrożenia kompleksowych działań.

Podstawą jest np. system premiowy. To doskonały sposób na zmotywowanie pracownika i wywarcie wrażenia firmy, która daje zatrudnionym wybór co do tego, czy chcą zarobić więcej.

Bardzo ważne są również warunki pracy i nie chodzi tylko o dostęp do sanitariatów. Miejsce wykonywania obowiązków powinno być komfortowe i dopasowane do charakteru pracy. Dotyczy to także noclegów w trakcie szeroko rozumianych podróży służbowych. Należy wybrać taki hotel, w którym pracownik odpocznie bez problemu. To zresztą bardzo łatwe dzięki forStaff.

Dodatkowo trzeba pamiętać o utrzymaniu dobrej atmosfery w pracy. Pomogą ci w tym rozmowy z zespołem i różnego rodzaju działania integracyjne. Zwróć też uwagę na drobne rzeczy: pochwały za dobrze wykonaną pracę, zachęcanie do pracy, oferowanie możliwości rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>