Dekarz zajmuje się naprawianiem oraz pokrywaniem dachów dachówkami, kamieniem czy strzechą. Prawidłowe wykonanie tej pracy skutkuje komfortem użytkowników obiektu. W dawnych czasach było to obowiązkiem cieśli, w końcówce XIX wieku jednak, prace te przejął mniej wykwalifikowany pracownik, dzisiaj posiadający swój własny zawód.
Nauka na dekarza
Charakter pracy dekarza nie jest wymagający, a same obowiązki niezbyt skomplikowane. Obecnie, żeby móc wykonywać ten zawód wystarczy ukończyć kurs budowlany albo szkołę policealną. Nie wymaga się matury ani ukończenia specjalistycznych nauk. Dekarzem można być także bez dyplomu. Wszystkie umiejętności trzeba jednak przyswajać samemu. Dekarz należy do zawodów, gdzie niezwykle ważne jest posiadane doświadczenie. Ukończenie szkoły nie daje gwarancji poprawności w wykonywaniu prac. Zwyczajowe jest, że młody pracownik przez kilka lat będzie kształcił się pod okiem mistrza, by później zostać samodzielnym dekarzem. Im więcej doświadczenia zdobędzie, tym lepsza będzie jego pozycja na rynku pracy.
Oczywiście, istnieją pewne predyspozycje fizyczne i zdrowotne do wykonywania tego typu obowiązków. Trzeba być świadomym, że jest to praca na otwartym terenie, bez względu na warunki atmosferyczne, bardzo często na niesprzyjającym, skośnym podłożu. W związku z tym, dekarze muszą posiadać dobrą kondycję oraz koordynację ruchową. Jakiekolwiek problemy ze stawami czy narządem wzroku potrafią skutecznie zdyskwalifikować kandydatów na dekarzy.
Zarobki
Jak można się domyślić, dekarstwo polega na pracy fizycznej, zarobki nie są więc duże. Mediana wznosi 2715 złotych brutto. Benefity zdarzają się rzadko, najczęściej jest to służbowy telefon komórkowy albo samochód, który w większości przypadków służy do przewozu materiałów w miejsce wykonywania prac. Nie jest więc to BMW, a auto dostawcze albo pickup. Mowa oczywiście o pracownikach etatowych. Co ciekawe, najlepiej zarabia się w firmach o średniej wielkości, zatrudniających do 250 osób. W większych zakładach, zarobki to już tylko 2200 złotych brutto.
Taka sytuacja jest spowodowana głównie prostotą w możliwości podjęcia pracy dekarza. Nie potrzebne jest ukończenie szkoły, a ewentualny dyplom odbycia kursu jest dobrze odbieranym dodatkiem, który może zwiększyć pensję o kilka złotych. Duże firmy nabór prowadzą cały czas, rotacja jest więc duża i zarobki stosunkowo niskie. Całkiem nieźle powodzi się małym, jednobrygadowym firmom. Przeciętna płaca wynosi 2704 złote brutto, a więc 1950 złotych na rękę. Nie są to wysokie stawki, jednak w porównaniu do innych robotników budowlanych, jest to całkiem niezły wynik.
Własna firma
Karierę dekarza rozpoczyna się jako pomocnik bardziej doświadczonych specjalistów. Nauka w tym trybie trwa z reguły nawet kilka lat, wszystko jednak zależy od pojętności i umiejętności danego ucznia. Po tym okresie, dekarz staje się samodzielnym pracownikiem, który jednak w dalszym ciągu musi zdobywać doświadczenie zawodowe. Im więcej obiektów będzie w stanie wpisać w swoim Curriculum Vitae, tym lepiej. To także moment, w którym młody dekarz powinien obserwować sposób działania firmy zajmującej się naprawą i pokrywaniem dachów. Po nabraniu odpowiedniego stażu pracy, można myśleć o otwarciu własnej działalności gospodarczej i zgromadzeniu własnej brygady.
Zarobki świeżego przedsiębiorcy nie będą bardzo wysokie, zwłaszcza na początku, jednak z czasem powinny wzrosnąć. Jak w przypadku każdej pracy fizycznej, niemożliwym wydaje się wykonywanie prac na wysokości po osiągnięciu pewnego wieku. Są dwie możliwe drogi do obrania. Można skupić się tylko i wyłącznie na koordynowaniu własną firmą, o ile się ją założyło. Drugim rozwiązaniem jest poszukanie posady w zarządach mieszkaniami albo spółdzielniach, gdzie większość swojej pracy wykonuje się za biurkiem, a tylko w nielicznych wypadkach trzeba obejrzeć usterkę na własne oczy. Niektórzy dekarze wybierają bardziej spokojny tryb życia polegający na pracy w hurtowniach i sklepach z materiałami dachowymi. Dzięki doświadczeniu są najlepszymi doradcami dla niezdecydowanych klientów.
Źródło:
- http://wmsbudownictwo.pl/ – portal drewna klejonego oraz konstrukcji drewnianych
- “Murator” nr 10/2015
- Wikipedia.com