Praca fotografa – jaki sprzęt powinieneś wybrać?

Fotograf to wolny zawód – wykonywać go może każdy, kto ma talent i artystyczne zdolności. Oczywiście istnieją szkoły oraz kursy fotograficzne i warto uczęszczać na takie zajęcia myśląc o wykonywaniu pracy fotografa w przyszłości. Jednak, jak w każdym wolnym zawodzie najbardziej liczy się dobre portfolio, determinacja i prawdziwe zaangażowanie – każdy dobry fotograf kocha swoją pracę.

Nauka zawodu fotografa

Ukończenie szkoły lub kursu fotograficznego nie zagwarantuje pracy, lecz pozwoli podszkolić warsztat i nabyć niezbędnych umiejętności. Wiele szkół artystycznych ma już w swojej ofercie profile fotograficzne. Odpowiednie kadrowanie, dobieranie tła i światła, umiejętna obróbka zdjęć w programie graficznym – oczywiście można nauczyć się tego samodzielnie, metodą prób i błędów, nabierając jednocześnie doświadczenia. Jednak w szkole możliwe jest zdobycie większej wiedzy – zawodowy fotograf-nauczyciel pomoże skorygować ewentualne błędy i poprowadzi w odpowiednim kierunku, jest to również szansa na pracę od początku z profesjonalnym sprzętem. Dzięki takiej szkole przyszły fotograf poznaje także różne rodzaje fotografii (portret, krajobraz, reklama) co z pewnością da mu większe szanse rozwoju w przyszłości. Warto również dokształcać się samodzielnie – czytać książki, branżowe magazyny i stale rozwijać się w kierunku współczesnej fotografii.

praca-fotografa

Talent, wyczucie i praktyka

Kurs czy szkoła fotograficzna nie jest gwarancja sukcesu, ale daje porządny warsztat i większą szansę na jego osiągnięcie. Jednak zdecydowanie najważniejszy jest talent. Poprawnej fotografii można się nauczyć, ale to właśnie intuicja i dobre wyczucie pozwalają robić najlepsze zdjęcia. Poczucie estetyki jest konieczne – to fotograf obmyśla plan sesji, to on decyduje o pozach modeli, dobiera światło i stara się realizować pomysły swoich klientów z jak najlepszym efektem w postaci świetnych zdjęć.

Fotografia ślubna jaki sprzęt wybrać?

Druga podstawową kwestią jest sprzęt. Profesjonalny fotograf powinien pracować na dobrym sprzęcie – bez tego nie mowy o zdjęciach wysokiej jakości. Decydując się na kupno zawodowego aparatu należy zwrócić uwagę na lustrzanki. Gwarantują one lepszą jakość zdjęć i pracy. Możliwości wyboru wśród profesjonalnych modeli jest obecnie mnóstwo. Dobrym wyborem będzie aparat Nikon D5300, który posiada ruchomy 3, 2 calowy ekran, czujnik pomiaru światła i matrycę o rozdzielczości 24. 2 mpix, który można kupić w zestawie z czarnym obiektywem 18-55 VR. Warto również zwrócić uwagę na model Nikon D3300 – jest to niewielka, poręczna lustrzanka cyfrowa z matrycą 24. 2 mpix i prostym w obsłudze menu. Będzie to dobry aparat dla początkujących.

Nie zapomnij też o akcesoriach fotograficznych

Kupując sprzęt należy zwrócić uwagę także na dobrej jakości lampę błyskową i obiektyw, duży zoom oraz ułatwiające pracę akcesoria – kartę pamięci o odpowiedniej pojemności, dodatkowe baterie i futerał lub torbę na aparat stosownej wielkości. Chcąc robić dobre zdjęcia pamiętajmy o statywie – nie może on być zbyt ciężki i toporny, gdyż utrudni to pracę. Należy wybierać solidne ale lekkie statywy, mając na uwadze fakt, że fotograf stale nosi statyw ze sobą, rozkładając i składając go wielokrotnie podczas jednej sesji. Jeśli decydujemy się na aparat z wymiennymi obiektywami możemy zainteresować się także adapterami i konwerterami, które pozwalają znacznie zwiększyć ogniskową obiektywu. Kupno sprzętu to kwestia indywidualna i każdy początkujący fotograf powinien dobrać go do swoich potrzeb.

Aparaty kompaktowe czy lustrzanki?

W pracy fotografa wybór odpowiedniego sprzętu to niezwykle ważna decyzja. Z pewnością profesjonalny fotograf nie będzie pracował na prostych aparatach kompaktowych, które nie pozwalają uzyskać najlepszej jakości zdjęć. Ważne jest by nauczyć się pewnie i sprawnie obsługiwać swój sprzęt – unikniemy wówczas przeszkód i niemiłych niespodzianek podczas sesji. Praca fotografa to ciągły rozwój – powinien on stale doskonalić swój warsztat, próbować nowych wyzwań a porażki wykorzystywać do wyciągania wniosków na przyszłość. Jest to praca z ludźmi, w ciągłym ruchu, więc otwartość na świat i chęć próbowania nowych rzeczy są niezbędne. Dobry sprzęt ułatwi ją, lecz perfekcyjne zdjęcie powstaje w głowie fotografa – aparat jedynie pokazuje je innym.

Artykuł powstał dzięki poradom jakie uzyskaliśmy od pracowników sklepu z elektroniką techsat24.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Komentarzy

  1. Karol pisze:

    fotografuję od wielu lat różnymi sprzętami, ostatnio przerzuciłem się z lustrzanek na bezlusterkowce i uważam że to jedna z lepszych decyzji. Zamiast ciężkiego Canona noszę ultra lekkiego Panasonica GX7. I szczerze nie ma większych różnic w zdjęciach

  2. Janusz pisze:

    Sprzęt to połowa sukcesu, druga połowa to umiejętności. Jednak nie da się zaprzeczyć tezie, że sprzęt nie pomaga w pracy. Dzięki doskonałemu sprzętowi jestem w stanie wykonać np. dokładne zdjęcia produktom lub wykonać panoramę 360 stopni. Po więcej informacji odsyłam tutaj: http://foto-agent.pl/fotografia-produktowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>