Praca jako doradca klienta w banku – zarobki, wymagania

Banking_Finance

Praca w bankowości to wciąż bardzo popularny wśród młodych ludzi pomysł na karierę zawodową. Trudno się temu dziwić, gdyż banki uznawane są za solidnych pracodawców, którzy oferują możliwość rozwoju, budowania ścieżki kariery w ramach organizacji i przede wszystkim atrakcyjne zarobki. Stanowisko doradcy klienta jest jednym z najniższych stanowisk i to od niego wielu ludzi zaczyna swoją przygodę z bankowością.

Czym zajmuje się doradca klienta w banku?

Już sama nazwa stanowiska sugeruje, że do głównych zadań doradcy klienta należy doradztwo w zakresie doboru optymalnej oferty dla klientów banku. Oczywiście w każdym banku zakres obowiązków doradcy może być różny. Najczęściej doradca ma swoje stanowisko na głównej sali obsługi klienta, które składa się z biurka i komputera. Czas pracy uzależniony jest od czasu otwarcia danego oddziału banku, czyli może się zawierać między godzinami 8:00 a nawet 19:00. Wśród doradców klienta są zarówno doradcy klientów indywidualnych, jak i doradcy klientów korporacyjnych. Ci pierwsi obsługują osoby fizyczne, a drudzy firmy i instytucje.

Podstawowy zakres obowiązków doradcy klienta obejmuje najczęściej:

• Bezpośrednią obsługę klienta w oddziale banku (lub/i przez telefon)
• Identyfikację potrzeb klienta i dopasowanie do nich oferty usług bankowych
• Aktywne pozyskiwanie klientów,
• Prezentację oferty banku klientom i doradztwo,
• Budowanie długotrwałych relacji z klientem,
• Przygotowywanie dokumentów i umów na usługi bankowe,
• Otwieranie lokat, rachunków, itp.
• Realizację okresowych planów sprzedażowych.

W mniejszych oddziałach doradcy często zajmują się także obsługą gotówkową i bezgotówkową, a więc realizują transakcje klientów.

Wymagania wobec kandydatów

Ponieważ stanowisko doradcy klienta stoi nisko w hierarchii bankowej, do pracy tej aplikują przede wszystkim osoby młode, często zaraz po studiach. W większości ogłoszeń o pracę spotkać można sformułowanie dotyczące doświadczenia w sprzedaży produktów finansowych, które wymagane jest od kandydata. Jednak w praktyce osoby nie posiadające takiego doświadczenia także mają szansę uzyskać tę pracę, gdyż banki organizują wiele szkoleń, które dobrze przygotowują nowych pracowników do pełnienia obowiązków. Starając się o pracę w charakterze doradcy klienta w banku, należy jednak mieć świadomość innych wymagań stawianych przez przyszłego pracodawcę.

Należą do nich przede wszystkim:
• Wykształcenie minimum średnie (choć preferowane jest wyższe ekonomiczne),
• Umiejętność obsługi komputera,
• Wysokie zdolności interpersonalne (umiejętność prowadzenia rozmów z ludźmi, nawiązywania kontaktu itp.),
• Wysoka kultura osobista,
• Znajomość języka angielskiego (zazwyczaj w większych placówkach),
• Umiejętność pracy zespołowej,
• Zorientowanie na wyniki (praca polega przecież na osiąganiu dobrych wyników sprzedaży produktów bankowych).

Analizując ogłoszenia o pracę dotyczące stanowiska doradcy klienta w banku można stwierdzić, że niższe wymagania stawiane są kandydatom do pracy w mniejszych oddziałach banków i w mniejszych miejscowościach. W dużych aglomeracjach oczekiwania są wyższe, głównie ze względu na większą różnorodność klientów.

Czy warto zostać doradcą klienta w banku?

Tak jak to zostało napisane na początku, banki są jednymi z najlepiej postrzeganych pracodawców na rynku. Większość z nich to duże i stabilne instytucje, które dają duże szanse pracownikom na stałą umowę o pracę, oferują liczne szkolenia, pomagają budować ścieżkę kariery, umożliwiają rozwój i awans. Jeśli chodzi o zarobki, to niestety doradcy klientów nie mogą liczyć na kokosy, gdyż ich średnia pensja netto wynosi około 2000 zł.

Jej wysokość uzależniona jest nie tylko od banku, ale także od umiejscowienia placówki bankowej. Doradca pracujący w warszawskim oddziale banku może zarobić nawet dwukrotnie więcej od doradcy pracującego w oddziale w małej miejscowości w województwie świętokrzyskim lub podkarpackim. Jednak kwota pensji doradcy może być wyższa, jeśli bank oferuje premie okresowe lub za wyniki w sprzedaży. Z pewnością jako dodatkowy profit należy uznać oferowane przez niektóre banki: prywatną opiekę zdrowotną, programy emerytalne, pakiety rekreacyjno-sportowe itp.

Dowiedz się również , które szybkie pożyczki nie są godne polecenia. 

Źródło: warszawa24.ovh/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>