Praca na wysokościach – gdzie zdobyć uprawnienia na śląsku?

Outdoor-Advertising-05

Istnieją na rynku pracy takie oferty, które wymagają specjalnych uprawnień. Do takich należą prace na wysokości, czyli na przykład budowlańcy, pracownicy linii wysokiego napięcia, osoby myjące okna w drapaczach chmur czy wieszające plakaty na wysokich billboardach. Podejmując się takiego zajęcia, warto być świadomym specyfiki takiej pracy oraz niebezpieczeństw, jakie z tej pracy płyną.

Jakie uprawnienia

Pracownik wykonujący pracę „w powietrzu” powinien przede wszystkim posiadać uprawnienia do takiego typu pracy, specjalistyczne badania lekarskie, wykonywane na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 1996 roku. Oprócz tego, pracownik taki winien jest posiadać badania wstępne lub okresowe, wydawane przez lekarza medycyny pracy- podobnie jak w innych zawodach. Szczególnie ważne jest zdobycie uprawnień, w przypadku, gdy praca odbędzie się na wysokości powyżej trzech metrów.

Jakie kursy

W sieci można znaleźć odpowiednio długą listę z firmami organizującymi szkolenia z tego zakresu. Najpopularniejszym sposobem na pracę na wysokościach jest praca z wykorzystaniem lin, jak w środowisku alpinistycznym czy speleologicznym. Specjalna lina umożliwia pracę przy elewacji wieżowców, na dachach czy masztach przekaźnikowych. Pracę z dostępem budowlanym wykonuje się głównie za pomocą rusztowań czy drabin, a więc głównie na budowach. Szkolenia z takimi wariantami oferuje firma Rock Ape, mająca swoją siedzibę we Wrocławiu. Cena za taki kurs uzależniona jest od liczby uczestników i oscyluje na poziomie 600 złotych. takich przedsiębiorstw jest więcej, można znaleźć je w sieci.

Jakie zarobki

Porównując zarobki w zawodach wysokościowych teraz i sprzed kilku lat można łatwo zauważyć, że stawki znacznie zmalały. Dzieje się tak choćby dlatego, że w branży znalazło się wielu niedoświadczonych pracowników, którzy konkurencyjnie obniżają stawki. Nie można również oszacować jednostajnej stawki godzinowej. Często wynagrodzenie uzależnione jest od ilości pracy, jak chociażby w przypadku mycia okien na wysokościach jest to stawka uzależniona od metra kwadratowego. Określając takie stawki trzeba wziąć pod uwagę dotychczasowe doświadczenie oraz okres, w jakim przypada praca. Oczywistym jest, że w okresie zimowym zleceń jest znacznie mniej. W optymistycznej wersji pracownik pracujący na wysokościach może zarobić około trzech tysięcy złotych.

Wady pracy w chmurach

Jak każda praca, również ta na wysokościach posiada pewne wady. Wymagane w pracy uprawnienia są zaledwie początkiem w pracy w tej dziedzinie. Oprócz stosownych dokumentów kandydat do tej specyficznej pracy powinien posiadać pewne cechy ułatwiające pracę. Pracownik taki powinien być zwinny i energiczny, a także szybko reagować na nieprzewidziane sytuacje. Doświadczenie w branży jest na wagę złota. Jego brak, a także zbyt laickie podejście do tego typu pracy jest powodem rosnącej liczby wypadków w pracy, co z kolei niesie złą sławę w branży. Obecne zarobki, porównywalne z branżą chociażby budowlaną nie są tak wysokie jak przed kilku laty, więc z pewnością nie zachęcają do nadwyrężania swojego zdrowia w pracy.

Artykuł przygotował producent konstrukcji reklamowych więcej na stronie: http://billboard-x.pl/konstrukcje-wielkoformatowe/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Kacper pisze:

    Nie łatwa praca ;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>