Praca przedstawiciela medycznego – na jakie szkolenie się zdecydować?

sales-med-rep-cardio

Osoby, którym zależy na zatrudnieniu w stabilnej, dobrze płatnej i wciąż rozwijającej się branży, powinny zainteresować się karierą w charakterze przedstawiciela medycznego. Przed przystąpieniem do profesjonalnego szkolenia warto dowiedzieć się, jakie kryteria trzeba spełniać, aby podjąć pracę w tym zawodzie. Przybliżamy jego specyfikę oraz pierwsze kroki, które należy postawić w celu właściwego przygotowania do wykonywania tej profesji.

Czym charakteryzuje się praca przedstawiciela medycznego?

Koncerny farmaceutyczne i firmy medyczne poszukują swoich reprezentantów, którzy zajmą się prezentacją, promocją, a w konsekwencji sprzedażą produktów branżowych, tj. lekarstwa, preparaty czy profesjonalne sprzęty. Przedstawiciel przyjmuje dostawy, organizuje je zgodnie z zamówieniem i czasem realizacji, przygotowuje specjalne oferty rabatowe dla stałych klientów, dostarcza zaproszenia na różne konferencje naukowe, a przede wszystkim dba o zadowolenie i satysfakcję swoich kontrahentów. Proces budowania z nimi trwałej, długofalowej i korzystnej dla obu stron relacji jest czasochłonny, wymaga znajomości odpowiednich technik negocjacyjnych oraz profesjonalnego podejścia i zaangażowania.

Przedstawiciel medyczny współpracuje m.in. z pracownikami aptek, lekarzami z różnych specjalizacji czy dyrektorami placówek zdrowotnych. Musi więc być na bieżąco ze wszelkimi nowościami branżowymi oraz posiadać odpowiednią wiedzę odnośnie oferowanych przedmiotów, m.in. na temat składu leków czy montażu i działania urządzeń medycznych. Gdy już wykaże się swą wiarygodnością i profesjonalizmem, może śmiało podpisywać umowę z klientem. Reprezentant firmy otrzymuje część wynagrodzenia od każdej zawartej transakcji. Warto więc cały czas pracować nad swoim rozwojem, pogłębiać wiedzę oraz nie odstawać od konkurencji. W ten sposób decydujemy o wysokości osiąganych zarobków, ponieważ wpływy z prowizji mogą znacząco przekraczać podstawę pensji.

Jakie szkolenie przygotowujące wybrać?

W tym zakresie można wyróżnić dwa rodzaje szkoleń: przygotowujące i doszkalające. Na te drugie zapisują się osoby, które chcą jeszcze bardziej popracować nad strategią sprzedaży i eliminacją popełnianych błędów, w celu osiągania większych sukcesów zawodowych. Inaczej wygląda to w przypadku kursów dla kandydatów na przedstawicieli medycznych.

Kilka razy w miesiącu na terenie całej Polski organizowane są specjalne kursy kierowane do osób uczących się na studiach magisterskich oraz absolwentów szkół wyższych, zwłaszcza kierunków dotyczących zdrowia czy farmacji. Zwykle podzielone są na 2 dni weekendowe, aby nie kolidowały z innymi obowiązkami uczestników. W trakcie kilkunastu godzin zajęć realizowane są tematy, które pomagają w przygotowaniu do tego zawodu. Kursanci dowiadują się informacji m.in. na temat metod planowania, organizacji pracy i sprzedaży, skutecznego promowania oferowanych towarów bądź usług, określania priorytetowych zadań i celów oraz efektywnej strategii negocjacyjnej.

Instruktorzy pomagają przygotować odpowiednie CV i list motywacyjny, jednocześnie zwracając uwagę na najczęściej popełniane błędy w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Szkolenie przygotowujące do pracy przedstawiciela medycznego zawiera również ćwiczenia praktyczne – przeprowadzenie pierwszej rozmowy z potencjalnym klientem, zadbanie o odpowiednią postawę i mowę ciała czy zorganizowanie profesjonalnej prezentacji leków i sprzętu medycznego. Warto wybrać taki kurs, na który zostają zaproszeni goście specjalni, m.in. trenerzy personalni, dbający o to, aby uczestnicy uwierzyli we własną pewność siebie oraz szybko wychodzili z trudnych sytuacji stresowych, a także styliści, służący poradami w kwestii doboru ubrań, np. podczas spotkań handlowych, oraz budowania ogólnego wizerunku zewnętrznego.

W artykule wykorzystano materiał pochodzące ze strony www.oftaldent.pl

Polecamy:
Czym charakteryzują się profesjonalne szkolenia dla inżynierów?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>