Praca przez przypadek – jak dziś młodzież znajduje pracę?

szuka-pracy

Ukształtowany latami kryzysu obecny rynek pracy wymusza na ludziach młodych, dopiero rozpoczynających zawodową karierę, elastyczność- zarówno pod względem posiadanych umiejętności, jak i oczekiwań wobec przyszłych pracodawców. Muszą oni liczyć się z wieloma przeciwnościami, które napotkają na swojej drodze. Pierwsze problemy pojawiają się już w trakcie szukania pracy. W jaki więc sposób dzisiejsza młodzież sobie z nimi radzi?

Internet liderem

Z pomocą zdaje się przychodzić rozwój szerokopasmowego internetu, który w ostatnich latach całkowicie wyparł tradycyjne formy publikacji ogłoszeń o pracę. Sieć, z racji swojego masowego charakteru, wymusiła na pracodawcach zmodyfikowanie części procesu rekrutacyjnego. To właśnie w internecie, w przeważającej większość przypadków, publikowane są obecnie oferty o prace, które trafiają głównie do osób młodych, zdecydowanie najczęściej korzystających z sieci w codziennym życiu.

Z badań, przeprowadzonych w 2013 roku przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research, wynika, iż 39 proc. młodych osób (tj. od 18 do 30 roku życia) znajduje pracę poprzez wykorzystanie zasobów internetowych. Jednocześnie 40 proc. z nich uważa sieć za najbardziej wiarygodne źródło tego typu ofert. Liczba poszczególnych portali, na których umieszczane są ogłoszenia, wciąż rośnie – przybywa również ich użytkowników.

Wynika to przede wszystkim z dużego poziomu wygody, związanego z szukaniem pracy w ten sposób. Cały proces dokonuje się bowiem w domu, bez konieczności odbywania uciążliwych podróży po urzędach i poszczególnych zakładach pracy. Potrzebny jest jedynie stały dostęp do internetu, który umożliwia stworzenie specjalnie spersonalizowanych kont na wspomnianych stronach www. Po zamieszczeniu swoich danych osobowych, a także przygotowaniu dokumentu CV, można przeszukiwać dostępne ogłoszenia o pracę. Atutem tego typu serwisów jest nie tylko duża liczba ofert, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa, za który odpowiadają administratorzy.

Poza dostępnością licznych serwisów, internet zapewnia także możliwość łatwego budowania zawodowych kontaktów oraz dostęp do propozycji publikowanych nieoficjalnie. W tym celu wykorzystywane są głównie bardzo popularne portale społecznościowe.

Praca po znajomościach

Wspomniane badania Agencji SW Research pokazują również, iż drugim, obok internetu, źródłem zdobywania zatrudnienia są osoby bliskie. 40 proc. badanych przyznało, że pracę znaleźli właśnie dzięki posiadanym znajomościom. Wysoką popularność korzystania z pomocy rodziny i znajomych wiązać można z faktem, iż wiele ofert pracy nie zostaje w żaden sposób upubliczniona – ani za pomocą konkretnych ogłoszeń, ani poprzez współpracę z urzędami. Pracodawcy często zdają się bowiem na swoich podwładnych, którzy są doskonałym źródłem pozyskiwania nowych kandydatów.

Waga pomocy znajomych w procesie poszukiwania zatrudnienia przez ludzi młodych wynika również z wysokiego poziomu zaufania do tych osób. Wszelkie informacje na temat rynku pracy przez nie przekazywane, a także ewentualne rekomendacje konkretnych miejsc, w których można spełniać się zawodowo, są przeważnie traktowane jako prawdziwe i warte rozważenia.

Tradycyjne źródła tracą na wartości

Popularność internetu, a także wpływ posiadania znajomości na kształtowanie drogi zawodowej młodych ludzi zdecydowanie przeważają nad pozycją pozostałych źródeł. Badania wskazują, iż zarówno urzędy pracy, jaki i prasa oraz agencje doradztwa personalnego wykorzystywane są przez niewielką liczbę osób (źródła te wskazało kolejno 5, 4 i 3 proc. badanych). Prognozowany ciągły rozwój nowych technologii uzyskiwania informacji pozwala natomiast twierdzić, iż trend ten w najbliższym okresie będzie się jeszcze pogłębiał.

1 Komentarz

  1. Łukasz pisze:

    No dzisiejsza młodzież coraz lepiej sobie radzi sama w poszukiwaniu pracy i wcale nie liczy na to, aż ktoś jej zaoferuje pracę. Jeśli chodzi o urzędy zatrudnienia to tam wydaje mi się, że przeważają osoby, które już mają jakiś wiek lub nie mają odpowiednich kwalifikacji aktualnie poszukiwanych na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>