Praca rzeczoznawcy samochodowego – kury, kwalifikacje, zarobki i peerspektywy

expert-car-servicing-for-your-car

Jeśli motoryzacja jest Twoją pasją – powinieneś z całą pewnością pomyśleć nad pracą w tej branży. Wszakże nie ma nic przyjemniejszego aniżeli połączenie przyjemnego z pożytecznym, prawda? W branży samochodowej mamy sporo opcji do wyboru, jeśli o wybór satysfakcjonującej kariery, wśród których jedną z opcji najbardziej atrakcyjnych zdaje się być praca rzeczoznawczy samochodowego.

Co to za praca?

Będąc rzeczoznawczą samochodowym – jesteś ekspertem w dziedzinie motoryzacji. Na kanwie tego będziesz przygotowywał ekspertyzy i wydawał opinie, które to mogą stać się podkładką wykorzystywaną przez firmy ubezpieczeniowe, inne instytucje, a nawet są. To, co zawrzesz w tych dokumentach ma znaczenie – musisz zdawać sobie sprawę z takiej odpowiedzialności.

Jakie zadania? Jakie obowiązki?

Nie da się ukryć – rzeczoznawca nudzić się nie będzie. To wielu zadań, przed jakimi stanie będą należeć między innymi takie jak, wydawanie opinie po wypadkach, spisanie informacji o uszkodzeniach, wskazanie najlepszego sposobu naprawy czy wykonywanie badań diagnostycznych dla postawienia słusznej diagnozy.

Formalne postawy do pracy

Jest to zawód widniejący na liście II transzy zawodów deregulowanych, ale mimo wszystko trzeba wiedzieć, że tak czy inaczej są pewne wymagania formalne związane z posiadanymi na tym stanowisku kwalifikacjami, co wynika z konieczności posiadania eksperckiej wiedzy.

Kim zatem jest kandydat idealny na stanowisko rzeczoznawcy samochodowego?

• Osoba posiadająca minimum średnie wykształcenie.
• Osoba mająca za sob 2 letnią praktykę w motoryzacji.
• Osoba posiadająca prawa jazdy.
• Osoba, która ma certyfikatu z zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez akredytowaną jednostkę,
• Osoba niekarana i wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.

A więc certyfikat…

Aby go zdobyć należy udać się do jednego z trzech poniższych miejsc. Są to:

1. Polski Związek Motorowy, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców
2. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Samochodowych
3. TÜVPOL Sp. z o.o., Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej.

Czeka Cię 1,5 roczny kurs specjalistyczny kończący się egzaminem, za pomocą którego będziesz mógł potwierdzić swoje kompetencje uprawniające cię do pracy jako rzeczoznawca. Musisz wiedzieć jednak że taki kurs to dość spora inwestycja, bowiem jego cena jest na poziomie 30 000 zł.

Warto!

Mimo iż cena jest dość spora – to warto zainwestować, bowiem wykwalifikowani rzeczoznawcy samochodowi nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony sądów oraz ubezpieczycieli. Na jakie zarobki więc możesz liczyć? Według serwisów zajmujących się takimi wyliczeniami wnioskuje się, że średnie wynagrodzenie początkującego rzeczoznawcy to ok. 5 000 zł brutto. To jednak nie jest górną granicą. Wraz z nabraniem wprawy, kontaktów i doświadczenia 9 500 zł będzie twoim średnim wynagrodzeniem każdego miesiąca, zatem widać że zainwestowana w kurs kwota szybciej aniżeli później na pewno się zwróci.

W artykule wykorzystano częściowo materiały pochodzące ze strony http://autorzeczoznawcy.com/index.php/oddziay/skup-samochodow-wrocaw.html

1 Komentarz

  1. AutoFan pisze:

    Ciekawe jaką szkołę trzeba skończyć żeby zostać takim rzeczoznawcą. O ile w ogóle trzeba jakąś kończyć? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>