Praca w sprzedaży jeszcze do niedawna kojarzyła się z mało atrakcyjnym zawodem, dzisiaj handlowiec to jedna z tych ścieżek rozwoju zawodowego, która umożliwia nie tylko wysokie zarobki, lecz także stabilną ewolucję kariery. Od sprzedawcy można stopniowo przejść do tego, który zarządza zespołem sprzedaży, decyduje o kierunkach prowadzonych działań, wyznacza politykę handlową firmy.
- Praca sprzedawcy – zalety
- Oferty pracy w sprzedaży – kogo szukają pracodawcy
Praca sprzedawcy – zalety
Praca w sprzedaży jest coraz częściej i chętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem rozwoju zawodowego. Wymaga ona oczywiście określonych kompetencji (szczególnie miękkich, o czym wiele osób zapomina), natomiast jeśli okaże się, że jesteś w sprzedaży dobry, to pracy dla ciebie właściwie nigdy nie zabraknie. Specjaliści od sprzedaży to bardzo pożądani przez większość średnich i dużych przedsiębiorstw pracownicy, korporacje w dużej mierze opierają się właśnie na ich pracy. Stąd też sprzedaż praca to jedno z coraz częściej wyszukiwanych haseł w Internecie. Handlowcy są właściwie nieustannie poszukiwani, a tacy, którzy radzą sobie w tej branży naprawdę dobrze, są szczególnie cenieni przez pracodawców, co przekłada się na atrakcyjne wynagrodzenie. Najczęściej oczywiście struktura wynagrodzenia opiera się na niskiej lub średniej podstawie, natomiast drugą składową jest prowizja, która w przypadku handlowca może stanowić nawet 70% wynagrodzenia. Najlepsi fachowcy od sprzedaży są w stanie uzyskiwać miesięczne wynagrodzenie na poziomie 5-cyfrowych kwot. Zaletą pracy w sprzedaży jest także stabilność zatrudnienia, brak problemów ze znalezieniem nowego zatrudnienia, a także brak rutyny. Nowe produkty, nowi klienci, nowe strategie – to wszystko sprawia, że handlowcy nie narzekają na nudę w pracy.
Oferty pracy w sprzedaży – kogo szukają pracodawcy
Sales manager to jedna z częściej pojawiających się ofert pracy w sprzedaży. Do kogo jest kierowana? Z pewnością do osoby zdeterminowanej, wyznaczającej sobie cele i konsekwentnie dążącej do ich zrealizowania. Sprzedawca to praca, która wymaga również dobrej organizacji. Przede wszystkim jednak w pracy handlowca, co podkreślają właściwie wszystkie artykuły o sprzedaży, liczą się kompetencje miękkie. Umiejętność dostosowania oferty do potrzeb konkretnego klienta, zdolność do dostrzegania (także tych nie wypowiedzianych) oczekiwań ze strony kupującego. Sprzedawca musi umiejętnie modyfikować ofertę, dopasowywać się do zmieniającej się na rynku sytuacji, potrzeb klientów, a także sytuacji własnej firmy. Zdolności komunikacyjne, perswazyjne mają w tej pracy kolosalne znaczenie. Jeśli lubisz pomagać ludziom, umiesz dostrzegać ich potrzeby, odpowiadać na nie, jesteś elastyczny i oczekujesz pracy o odpowiedniej dynamice, pomyśl o sprzedaży!