Praca w IT – stabilna i perspektywiczna

01111

Programista, web deweloper, kierownik projektów IT, specjalista bezpieczeństwa oprogramowania, projektant aplikacji multimedialnych, grafik komputerowy, administrator sieci informatycznej, analityk IT, architekt stron internetowych… To zaledwie krótki „wyciąg” z długiej listy zawodów związanych z technologiami informacyjnymi. Jest coś, co łączy je wszystkie – są to zawody atrakcyjne nie tylko ze względu na wysokość dochodów, ale również na perspektywiczność.

Kto ma szansę na sukces w branży IT?

IT – synonim kariery i sukcesu? W powszechnym rozumieniu – zdecydowanie tak i rzeczywiście branża związana z technologiami informacyjnymi, jak żadna inna, daje naprawdę wiele możliwości rozwojowych, co więcej – jest w dużym stopniu elastyczna. Co to oznacza?

Dobre warunki nawet dla młodych specjalistów, którzy są pasjonatami otwartymi na ciągłe uczenie się nowych umiejętności. We wszystkich zawodach IT to najważniejsza cecha – świat nowych technologii szybko się zmienia i jeśli chcemy odnieść sukces, musimy nadążać za trendami, dysponując jednocześnie solidną bazą – czyli umiejętnościami twardymi (konkretną wiedzą i doświadczeniem np. w dziedzinie programowania czy zarządzania systemami).
Nie zawsze potrzebne są do tego studia wyższe (oczywiście zawsze warto dysponować dyplomem wyższej uczelni), ale w branży IT liczy się przede wszystkim portfolio i chęć uczenia się, niezależnie od tego, czy chcemy kierować dużymi projektami, czy np. oferować różnego rodzaju usługi informatyczne, m.in. odzyskiwanie danych.
Przepustką do kariery jest język angielski – dlatego, jeśli projektujemy swoją przyszłość zawodową w branży nowoczesnych technologii, nie zaniedbujmy angielskiego – zarówno ogólnego (środowisko IT jest międzynarodowe) jak i specjalistycznego.

Mix umiejętności twardych i miękkich przepustką do kariery

IT to przede wszystkim umiejętności twarde, w szczególności – języki programowania, systemy informatyczne, frameworki, ale za ich pomocą nie da się skutecznie kierować projektami, dlatego, jeśli widzimy się w roli kierowników projektów (project managerów) warto zdać sobie sprawę z tego, że konieczne będzie również wykazywanie się umiejętnościami miękkimi, na które składa się m.in.: komunikatywność, kreatywność, otwartość na zmiany i talent typowo menedżerski.

Niewątpliwie z branżą technologii informatycznych najbardziej kojarzy się zawód programisty. W dzisiejszych czasach można powiedzieć, że jest to określenie zbyt ogólne – profesja ta ulega stopniowej specjalizacji.

Obecnie najczęściej poszukiwanymi programistami na rynku są: programiści frontowi aplikacji webowych (popularne technologie Javascript, CSS i HTML), programiści baz danych (SQL), programiści backendowi aplikacji webowych (technologie PHP, ASP.NET i Java) oraz w coraz większym zakresie programiści aplikacji mobilnych ( systemy: Android, iOS, Windows Phone).

Swoje miejsce na rynku znajdą też bez większych problemów koderzy aplikacji (pracujący m.in. z językami Java, C/C++/C#, Python, Objective C), programiści urządzeń niewebowych (telewizory, bankomaty, komputery samochodowe i wiele innych urządzeń) i przede wszystkim architekci IT – najbardziej elastyczni i bazujący na szerokim doświadczeniu, pozwalającym skutecznie łączyć zarówno aplikacje, bazy danych, jak i inne moduły, w celu tworzenia nowych i efektywnych układów.

Wiedzę opartą na „twardej” bazie można sprawnie połączyć z umiejętnościami miękkimi i w ten sposób stać się specjalistą ds. zarządzania systemami i technologiami IT – takimi cechami muszą się wykazywać kierownicy projektów.

We wszystkich statystykach ten właśnie zawód jest drugim co do popularności (po programistach) w branży IT. Trudno się temu dziwić – bez dobrego product managera, który czuwa nad całością projektu (tworzenie aplikacji, ewentualnie nowej technologii, finansowanie tych działań, raportowanie, łączenie wszystkich elementów w całość… czyli projekt) nie byłoby możliwe efektywne działanie żadnej firmy.

Dobry kierownik projektu to zarówno osoba świetnie obeznana z nowoczesnymi technologiami, jak również doskonały manager, posługujący się płynnie językiem angielskim.

W branży IT swoje miejsce mogą znaleźć również specjaliści, którzy nie posiadają formalnego wykształcenia informatycznego czy technicznego. Chodzi tu np. o grafików (w tym zawodzie podstawa to znajomość takich programów jak Photoshop, CorelDraw i Gimp, znajomość zasad grafiki wektorowej lub rastrowej) i oczywiście – kreatywność oraz umiejętności typowo plastyczne.

Sprawne funkcjonowanie firm działających w tym obszarze rynku nie może się obyć bez specjalistów ds. bezpieczeństwa, prawników, na co dzień potrzebni są też testerzy, projektanci usług i pracownicy BOK.
Odpowiednio dobrany zespół to gwarancja sukcesu każdej firmy i odnosi się to również do dość specyficznej branży, jaką jest IT.

IT. To się opłaca!

Branża technologii informatycznych uznawana jest za najbardziej perspektywiczną i opłacalną dla pracowników. Trudno się z tym nie zgodzić. Posiadanie tego rodzaju umiejętności i stałe ich rozwijanie jest po prostu opłacane. Wiedza z dziedziny IT nadal jest (i w najbliższych latach z pewnością będzie) bardzo cenna dla firm i tym samym odpowiednio wynagradzana.

Badania zarobków – m.in. jedno z popularniejszych – przeprowadzane przez firmę Sedlak & Sedlak, potwierdza, że branża IT gwarantuje najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Ich mediana wyniosła 6 tysięcy złotych brutto.

Najlepiej zarabiającą grupą zawodową są architekci systemów IT (mediana zarobków wynosiła w 2013 r. 9710 zł brutto). Na niewiele niższe wynagrodzenia mogą liczyć również: konsultanci SAP (specjaliści ds. wdrażania systemów informatycznych) inżynierowie oprogramowania oraz analitycy ds. IT.

Na koniec jeszcze jedno spostrzeżenie – branża IT w Polsce (pod względem warunków finansowych) staje się coraz bardziej atrakcyjna. Zatrzymanie specjalistów w kraju to niezbędny warunek rozwoju gospodarki i poszczególnych firm.

Aby dać sobie (jako specjalista) szansę na optymalny rozwój, nie należy skupiać się jedynie na umiejętnościach stricte zawodowych (choć jest to bardzo ważne, a szkolenia IT oceniane są jako naprawdę przydatne i stojące na wysokim poziomie).

Musimy również zadbać o umiejętności miękkie, szczególnie komunikatywność (także w języku angielskim). Nawet pracując w niewielkim mieście, tak naprawdę jesteśmy „częścią” najbardziej zglobalizowanej gałęzi gospodarki.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>