Praca w służbie zdrowia – plusy i minusy

USArmyTrauma

Praca w służbie zdrowia to specyficzny rodzaj zatrudnienia. Ma ona swoja specyfikę i uregulowania prawne. Jest to ciężka a przede wszystkim ogromnie odpowiedzialna praca. Wszak chodzi tutaj o ludzkie zdrowie a nie raz nawet życie. Cały personel medyczny odpowiada za życie i zdrowie innych ludzi bez względu, na jakim stanowisku dana osoba jest zatrudniona. Nawet praca salowej jest tutaj bardzo ważna, ponieważ dba ona o porządek a tym samym przyczynia się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii chorobotwórczych.

Plusy pracy w sektorze medycznym.

Praca w służbie zdrowia ma swoje wady i zalety jak w każdej innej branży. Do głównych zalet zaliczyć możemy prestiż wśród społeczeństwa, jaki daje wykonywanie zawodów medycznych. Od zawsze praca w służbie zdrowia była podziwiana przez społeczeństwo. Nierzadko osoby te są poważane i lepiej traktowane przez ogół społeczeństwa. Lekarze najczęściej zatrudniani są na kontraktach. Ta forma zatrudnienia wiąże się z samodzielnym odprowadzaniem składek do ZUS oraz podatku. Jest to jednak bardzo opłacalne dla lekarza, ponieważ szpital czy ośrodek Zdrowia zatrudniający go może zaoferować o wiele korzystniejsze warunki finansowe. On sam zatrudniony na kontrakcie może korzystać z jego zalet, jakimi są zakup samochodu czy sprzętu i wyliczyć go w swoje koszty. Takie zakupy dają mu powiększenie swoich dochodów. Lekarze posiadają również możliwość otwierania własnej, prywatnej praktyki lekarskiej. Daje im to niebywale korzyści materialne. Jeżeli natomiast chodzi o prace pielęgniarki to liczyć trzeba się z tym, że walory pracy są uzależnione od miejsca, w jakim jest zatrudniona dana osoba. Głównymi zaletami jest jednak możliwość nawiązywania nowych nie raz znaczących kontaktów, ciekawa praca dającą wiele satysfakcji zawodowej. Ratownicy medyczni również posiadają zalety swojej pracy w branży zdrowotnej. Podstawowa zaletą ich pracy jest niesienie pomocy innym potrzebującym tego ludziom. Z tego to właśnie powodu ratownicy medyczni głównie decydują się na tą a nie inną pracę.

Wady pracy w służbie zdrowia.

Jak wszędzie także i w tym sektorze są wady wykonywania takiej a nie innej pracy. Podstawowa wadą jest niska pensja za wykonywanie tak odpowiedzialnego zawodu. Do wad zaliczyć możemy także pracę bez dni świątecznych. Wszak ludzie chorują zawsze, bez względu na to, jaki dzień w kalendarzu mamy. Ratownicy medyczni skarżą się również na brak szacunku z strony społeczeństwa. Pielęgniarką natomiast skarżą się na swoje godziny pracy. W swojej pracy są narażone na różnego rodzaju infekcje czy też choroby zakaźne. Mają one bardzo szeroki zakres obowiązków i niska płacę nierzadko ciężką fizyczną. Muszą być odporne psychicznie gdyż w pracy stykają się z tragediami ludzkimi oraz śmiercią. Każda pielęgniarka musi być w pełni dyspozycyjna. Nawet praca lekarza ma swoje minusy. Najczęściej lekarze narzekają na długie godziny pracy i nadmiar pacjentów przypadających na jednego lekarza. Często zaniedbują swoje rodziny kosztem pracy. Muszą być dyspozycyjni, nawet w środku nocy dostają wezwania do chorych. Ciągle muszą się szkolić i poznawać nowe techniki. Pracują w warunkach stresogennych. Poważną wada w tym zawodzie jest również popełnienie błędu w sztuce. Skutkuje to nie tylko konsekwencjami moralnymi, ale również możliwością utraty praw do wykonywanego zawodu.

Jak widać praca w służbie zdrowia nie należy do łatwych

Warunki pracy mogą być różne w zależności od miejsca zatrudnienia. Praca w służbie zdrowia to niejakie poświęcenie. Niosąc pomoc innym, zaniedbujemy poniekąd siebie samych. Każdy pracownik służby zdrowia musi być gotowy nieść pomoc zawsze i wszędzie. Niejednokrotnie, aby móc pracować w sektorze zdrowotnym musimy poświęcić wiele lat swojego życia na kształcenie się. Studia medyczne i staż w praktyce lekarskiej sporo kosztują i wymagają sporego zaangażowania. Warto jednak pracować w tych zawodach. Niosą one, bowiem nie lada satysfakcję, która jest największa nagroda, jaka można uzyskać spośród wszystkich możliwych.

 Artykuł przygotował serwis  http://medykszkolenia.pl prowadzący szeroki zakres szkoleń medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>