Praca za granicą a rozliczenie podatku

work-tax-benefits-hp-orig

Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę w celach zarobkowych. Najczęściej zmusza nas do tego sytuacja ekonomiczna w naszym kraju, która nie pozwala na zakup wymarzonego mieszkania czy też na założenie rodziny. Przygotowując się do takiego wyjazdu warto pamiętać o tym, co należy zrobić by uniknąć konieczności zapłacenia podatku za granicą albo by zapłacić go w możliwie najniższej wysokości.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek podatkowy jest ściśle powiązany z miejscem zamieszkania. Zasadniczo więc każdy pracownik, który posiada miejsce zamieszkania w Polsce, powinien płacić podatek w Polsce. Należy jednak zauważyć, iż jest to reguła o charakterze generalnym, od której ustawodawca przewidział pewne wyjątki.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, o miejscu zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej można mówić wówczas, gdy podatnik będący osobą fizyczną posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub też przebywa na terenie Polski przez okres 183 dni w roku podatkowym.

Zatem, jeżeli ktoś wyjechał za granicę do pracy sezonowej (na przykład do zbioru owoców bądź warzyw), to nadal posiada miejsce zamieszkania w Polsce. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na możliwość zmiany rezydencji podatnika. Pod tym pojęciem należy rozumieć sytuację, w której podatnik przeniósł za granicę swoje centrum interesów osobistych lub gospodarczych i nie przebywa na terenie Polski przez okres dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym. W takim wypadku podatnik zapłaci podatek w Polsce jedynie wówczas, gdy osiągnął na jej terytorium dochód. Jeśli zaś osiągnął dochód tylko za granicą, będzie zobligowany do rozliczenia się z tamtejszym fiskusem.

Rzeczą niezwykle istotną, którą należy sprawdzić przed wyjazdem za granicę, jest ustalenie czy Polska posiada podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem. Jeśli tego typu umowa nie została zawarta, wówczas podatnik musi złożyć w Polsce zeznanie roczne i proporcjonalnie obliczyć należny podatek. Natomiast w sytuacji, kiedy umowa o której mowa została zawarta, należy zapoznać się z jej treścią, albowiem przewiduje ona konkretne metody unikania podwójnego opodatkowania. Jest to więc niezwykle ważna kwestia z punktu widzenia każdego podatnika.

W jaki sposób obliczyć należny podatek? Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie bardzo trudne, niemniej jednak, trzeba uważać aby nie popełnić jakiegoś błędu. Mianowicie, wysokość należności oblicza się zgodnie z przepisami polskiej ustawy. Podstawę stanowi tutaj dochód osiągnięty w danym roku podatkowym. W celu jego dokładnego określenia niezwykle przydatne stają się dokumenty od pracodawcy, które stanowią potwierdzenie zarobków. Oczywiście, zagraniczne zarobki powinny zostać przeliczone na złotówki, tak aby końcowy wynik wyrażony został w walucie polskiej.

Warto również pamiętać o możliwości odliczenia od dochodu składek oraz kosztów. Chodzi tutaj o składki na różnego rodzaju ubezpieczenia (chociażby emerytalne) i koszty uzyskania przychodu (na przykład koszty związane z dojazdami do pracy). Pozwala to na obniżenie kwoty należnego podatku. Innymi słowy, po odliczeniu tychże elementów pozostanie w kieszeni podatnika więcej pieniędzy.

Następnie, podobnie jak i w przypadku podatków płaconych od dochodów osiąganych w Polsce, należy wypełnić odpowiedni formularz zeznania podatkowego PIT wraz z załącznikami.

Jak widać rozliczenie podatku od zagranicznych dochodów nie jest łatwym zadaniem. Warto przede wszystkim zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi zasadami, które dotyczą państwa, w którym dochody zostały osiągnięte. Bywa bowiem tak, że właśnie od kraju zależne są reguły, na podstawie których należy obliczyć podatek. Jeżeli jednak ktoś nie jest pewny czy wypełnił swoje zeznanie podatkowe w sposób prawidłowy, może skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy podatkowego lub księgowego. Osoby te, ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie, z pewnością pomogą w każdym przypadku.

Źródło:

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>