Już co dziesiąty polski przedsiębiorca oferuje formę pracy zdalnej. Praca na odległość, najczęściej z domu, przynosi oszczędności zarówno firmie, jak i pracownikowi.
Oszczędność
W przypadku zatrudnienia telepracownika pracodawca nie jest zobowiązany do zapewnienia pełnej infrastruktury. Nawet jeśli dostarcza zdalnym pracownikom takie narzędzia jak telefon czy komputer, to nadal zaoszczędza, m.in. na wynajmowaniu mniejszej powierzchni biurowej, spadają również rachunki za prąd, wodę oraz za nawet tak banalne produkty jak herbata czy kawa w biurze. Według badań przeprowadzonych przez Grantham oszczędności te mogą obniżyć się nawet o 35%.
Pracownik zdalny zaopatruje się głównie sam. Mimo to on również oszczędza, przede wszystkim na dojazdach. Jeśli w ciągu dnia przeznacza godzinę na dojazd do pracy i z powrotem, to pracując w domu, oszczędza rocznie 225 godzin. Zyskuje więc więcej czasu dla siebie, na swoje pasje, rozwój i rodzinę.
Telepracownik, nie wychodząc z domu do pracy, oszczędza również na ubraniach oraz kosmetykach. Cały dzień możemy spędzić w piżamie i bez makijażu, bo przecież nikt nas nie widzi. Służbowe ubrania chowamy w szafie, a sami chodzimy w wygodnych dresach, mając za nic zasady dobrego smaku i dress codu.
Elastyczność
Również fakt, że często w przypadku pracy zdalnej godziny są elastyczne, jest takiemu pracownikowi łatwiej załatwiać tak zwane różne sprawy na mieście. Krótka wyprawa po zakupy spożywcze, spacer z psem czy odebranie dziecka z przedszkola przestają być kłopotem. Ten rodzaj pracy wydaje się więc stworzony dla rodziców. Wspólne obiady z rodziną, zamiast lunche z kolegami z pracy, stanowią wielką wartość, nie tylko dla tradycjonalistów.
Praca w domu to jednak nie oaza wolności, wprawdzie nie dyszy nad nami żaden szef, ale przydaje się samokontrola oraz dobra organizacja czasu. Tak jak w pracy odrywają nas od zajęć drobne pożary i koledzy, tak i w domu takimi rozpraszaczami uwagi mogą stać się telewizor, telefon czy pies.
Efektywność
Pracownicy zdalni, jak wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez badaczy między innymi z uniwersytetu Stanforda, niewiele razy brali dni wolne. Przyczyną może być fakt, że rzadziej stykali się z zarazkami, ponieważ nie wychodzili do pracy z domu.
Osoby pracujące zdalnie stają się bardziej samodzielne, są też bardziej efektywne. Według badań Grantham efektywność zdalnych pracowników wzrosła o 13%. Również fluktuacja personelu obniżyła się o 1/5.
Praca zdalna nie jest jednak stworzona dla wszystkich. Niektórzy czują się lepiej, gdy mają na sobie bat czy wolą też pracować w otoczeniu kolegów. Ważne okazuje się zatem dopasowanie formy pracy do naszej osobowości. A dobrze dobrana praca zawsze sprawia satysfakcję, sprawdź sam na payventure.co.
Żyj i pracuj bez ograniczeń z PayVenture.co.
Mariusz Orzelski
CEO&Founder PayVenture.co