Pracujesz na magazynie? Sprawdź różnice w opakowaniach towarów

Amazon Warehouse Employees Prepare For Their Busiest Time Of Year

Na co dzień stykamy się z wielką ilością i różnorodnością opakowań. Każdy produkt w sklepie znajduje się w jednym, bez skutku jest jednak szukać dezodorantu w plastikowym pojemniku lub jogurtu w metalowej puszce. Rodzaj użytego opakowania zależy głównie od przechowywanego w nim produktu, a więc i od rodzaju firmy, która go wyprodukowała.

Żywność

Żywność jest bardzo specyficznym produktem. Kupują ją wszyscy, a warunki jej przechowywania są bardzo rygorystyczne. W większości przypadków muszą być to opakowania szczelne i hermetyczne, wykonane ze specjalnego plastiku lub szkła. Niektóre produkty można przechowywać w szczelnych foliowych torebkach, inne muszą mieć stałą wentylację. Wszystko zależy od rodzaju żywności, a także obowiązujących przepisów. Nawet warzywa i owoce, choć leżąc w sklepie, nie mają opakowań, to jednak muszą zostać przewiezione w specjalistycznych skrzyniach. Można się również spotkać ze specjalnymi „koszulkami” na niektóre rodzaje owoców, które zapobiegają ewentualnym uszkodzeniom ich struktury.

Motoryzacja

Motoryzacja i branże pokrewne nie mają łatwego zadania w doborze potrzebnych opakowań. Używane części są bardzo często niewymiarowe, a stosowanie jednego modelu sześciennego pudła jest w dużej mierze nieekonomiczne. Stąd, takie opakowania wykonuje się na indywidualne zlecenie firm motoryzacyjnych. Są najczęściej wykonane ze wzmocnionego kartonu, z paletą w podstawie, gdyż przechowywany towar bardzo często dużo waży.  Nie można zapomnieć również o pozostałych produktach, które muszą zostać przechowane, jak chociażby smary czy oleje. Wymagane są specjalne zbiorniki i beczki, odpowiednio zaprojektowane i wzmocnione. Jakakolwiek nieszczelność może powodować poważne konsekwencje zdrowotne u pracowników i osób postronnych.

Chemia i materiały łatwopalne

Przepisy mówią, że wszystkie materiały chemiczne potencjalnie groźne dla zdrowia muszą być przechowywane w specjalnych pojemnikach. Dlatego, producenci farb, smarów i pozostałych wyrobów tego typu, w większości używają metalowych puszek, które muszą zostać hermetycznie zamknięte. Niektóre alkohole przemysłowe, takie jak denaturat czy rozpuszczalnik, mogą być przechowywane w szklanych, ale również szczelnie zamkniętych butelkach. Specjalne wymogi dotyczą również wszelkiego rodzaju paliw. Choć benzynę można wlać do specjalnego kanistra, tak gaz ziemny może być przechowywany tylko w specjalnych butlach, które dodatkowo muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.

Drobnica

Większość produktów, które spotyka się na co dzień, stanowi szeroko rozumiana drobnica. Od gwoździ i śrubek, przez garnki i zabawki dla dzieci, po sprzęt sportowy i odzież. Producenci takich wyrobów mają dość szeroki wybór dotyczący używanych opakowań. Najczęściej stosuje się zwykłe, dość niewielkie kartony, folie i taśmy zabezpieczające. Stosuje się zasadę, żeby upchać jak najwięcej przy najmniejszym dostępnym miejscu. Warto również wspomnieć o opakowaniach używanych przez firmy o charakterze usługowym. Towarem, którym dysponują, jest własna, ciężka praca. Praca i często tony dokumentów i ofert, które również potrzebują opakowań. W tym celu służą teczki na dokumenty oraz potocznie zwane ofertówki. Niemile widziane jest odesłanie klienta z plikiem luźnych kartek, stąd większość działalności usługowych korzysta właśnie z takich rozwiązań.

Coś dla każdego

Jak widać, opakowania są produkowane z najróżniejszych materiałów, w najróżniejszych kształtach i o najróżniejszym przeznaczeniu. Istnieją dwie podstawowe cechy, które muszą opisywać wykorzystywane opakowania. Pierwszym i najważniejszym jest ochrona zdrowia i życia osób, które mają kontakt z niebezpiecznym towarem. Dotyczy to przede wszystkim artykułów chemicznych i ciężkich elementów przemysłowych. Nieodpowiednie przechowywanie może być groźne w skutkach i spowodować zatrucie lub urazy mechaniczne. Równie ważna jest wygoda w korzystaniu, zarówno z punktu widzenia klienta, jak i producenta. Liczy się łatwość transportu, wytrzymałość i jak najbardziej optymalne rozmieszczenie zapakowanych w nim towarów.

Autor artykułu:

Opisane w artykule przykłady opakowań nadesłał serwis opakowaniaswiata.pl – dziękujemy!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>