Co w praktyce oznacza pozwolenie zintegrowane?

beatriz-perez-moya-XN4T2PVUUgk-unsplash

 

Działalność gospodarcza oraz jej prowadzenie, zależna jest od wielu norm prawnych. Wśród nich znajdują się te, które regulują sprawy środowiskowe.

 

Na czym polega pozwolenie zintegrowane?

Niektóre z instalacji, potrzebnych do prowadzenia działalności, mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska. W tym przypadku należy złożyć odpowiedni wniosek, który pozwoli na uzyskanie pozwolenia zintegrowanego. Pozwolenie to obejmuje więc warunki korzystania z danych komponentów środowiska względem danych instalacji oraz ich wielkości.

 

Pozwolenia zintegrowane łączą w sobie wszystkie pozwolenie cząstkowe, jakie obowiązywały w przeszłości. Cząstkowe pozwolenia środowiskowe zawierały w sobie różne rodzaje oddziaływania na środowisko. Pozwolenie zintegrowane pozwoliło to wszystko połączyć oraz wskazuje na wszystkie powiązania pomiędzy oddziaływaniami.

 

Warto wspomnieć, że pozwolenie zintegrowane wydawane jest dla instalacji, a nie zakładu. Pozwolenie jest niezbędne aby podjąć dalsze kroki związane z budową instalacji i rozwojem działalności gospodarczej czy przemysłowej.

 

Kiedy pozwolenie zintegrowane jest obowiązkowe?

Pozwolenia zintegrowane są obowiązkowe w przypadku kiedy funkcjonowanie niektórych instalacji, prowadzą do zanieczyszczenia lub nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego oraz jego komponentów.

 

Należy pamiętać, że pozwolenie wydawane jest dla instalacji, a nie dla zakładu. Jeśli na terenie zakładu znajduje się więc więcej niż jedna instalacja, na każdą z nich potrzeba osobnego pozwolenia lub potrzeba objąć je jednym pozwoleniem zintegrowanym.

 

Jako instalację rozumie się urządzenie techniczne lub ich zespół, które są stacjonarne i które obejmuje jeden podmiot zarządzający. Do tej kategorii zalicza się również obiekt budowlany, który nie jest urządzeniem technicznym, a może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego i wpływać na jego nadmierną eksploatację. Aby uzyskać pozwolenie, należy złożyć odpowiedni wniosek. Tego typu wniosek powinien zostać złożony do odpowiedniego organu ochrony środowiska.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>