Co w praktyce oznacza pozwolenie zintegrowane?

beatriz-perez-moya-XN4T2PVUUgk-unsplash

 

Działalność gospodarcza oraz jej prowadzenie, zależna jest od wielu norm prawnych. Wśród nich znajdują się te, które regulują sprawy środowiskowe.

 

Na czym polega pozwolenie zintegrowane?

Niektóre z instalacji, potrzebnych do prowadzenia działalności, mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska. W tym przypadku należy złożyć odpowiedni wniosek, który pozwoli na uzyskanie pozwolenia zintegrowanego. Pozwolenie to obejmuje więc warunki korzystania z danych komponentów środowiska względem danych instalacji oraz ich wielkości.

 

Pozwolenia zintegrowane łączą w sobie wszystkie pozwolenie cząstkowe, jakie obowiązywały w przeszłości. Cząstkowe pozwolenia środowiskowe zawierały w sobie różne rodzaje oddziaływania na środowisko. Pozwolenie zintegrowane pozwoliło to wszystko połączyć oraz wskazuje na wszystkie powiązania pomiędzy oddziaływaniami.

 

Warto wspomnieć, że pozwolenie zintegrowane wydawane jest dla instalacji, a nie zakładu. Pozwolenie jest niezbędne aby podjąć dalsze kroki związane z budową instalacji i rozwojem działalności gospodarczej czy przemysłowej.

 

Kiedy pozwolenie zintegrowane jest obowiązkowe?

Pozwolenia zintegrowane są obowiązkowe w przypadku kiedy funkcjonowanie niektórych instalacji, prowadzą do zanieczyszczenia lub nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego oraz jego komponentów.

 

Należy pamiętać, że pozwolenie wydawane jest dla instalacji, a nie dla zakładu. Jeśli na terenie zakładu znajduje się więc więcej niż jedna instalacja, na każdą z nich potrzeba osobnego pozwolenia lub potrzeba objąć je jednym pozwoleniem zintegrowanym.

 

Jako instalację rozumie się urządzenie techniczne lub ich zespół, które są stacjonarne i które obejmuje jeden podmiot zarządzający. Do tej kategorii zalicza się również obiekt budowlany, który nie jest urządzeniem technicznym, a może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego i wpływać na jego nadmierną eksploatację. Aby uzyskać pozwolenie, należy złożyć odpowiedni wniosek. Tego typu wniosek powinien zostać złożony do odpowiedniego organu ochrony środowiska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>