Praktyka w firmie budowlanej – jak poprawnie ją udokumentować?

manage-documents-header

Szanse kariery w budownictwie powinny znacznie wzrosnąć w najbliższych latach, szczególnie dla profesjonalistów z wyszkoleniem i doświadczeniem w budownictwie. Doświadczenie można uzyskać, rozpoczynając naukę w różnego rodzaju szkołach budowlanych, jeszcze przed rozpoczęciem praktyki zawodowej, ale przed kontynuowaniem studiów. W celu odbycia praktyki w branży jednak trzeba porządnie się zapoznać z wymogami odnośnie samej dokumentacji zdobytego doświadczenia, aby nie mieć później problemu z uznaniem praktyki. Warto się w to zaangażować, bowiem odnotowuje się w branży budowlanej wzrost liczby miejsc pracy każdego roku – co wynika z doświadczonych pracowników budowlanych, którzy wycofują się z branży.

Przegląd przemysłu

Branża budowlana przede wszystkim zajmuje się budową budynków i innych konstrukcji, wprowadzaniem zmian, uzupełnień, odbudowy, instalacji i konserwacji oraz remontem budynków i innych konstrukcji. W ciągu ostatnich kilki lat zapotrzebowanie na pracowników w branży budowlanej wzrosło o 6%, przy czym największy wzrost zanotowano w podsektorze usług budowlanych.

Jak zatem zabrać się za poprawne udokumentowanie odbytych praktyk?

Przede wszystkim „na tapetę” należy wziąć rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Pochodzi ono z datą 25.09.2014 i to właśnie jest to rozporządzenie, które wniosło tak wiele zamieszania, jeśli chodzi o sposoby dokumentacji praktyki zawodowej.

Ponieważ:

• książka praktyki zawodowej została wycofana
• praktyki mają być od tego czasu dokumentowane poprzez specjalne oświadczenie potwierdzającego odbycie praktyki.

Brzmi dość prosto, jednak już same związane z tym problemu pojawiają się z racji tego, że kandydaci którzy chcą udowodnić iż w takowej praktyce brali udział jak się okazują w różny sposób interpretują same zapisy rozporządzenia.

Dlatego uwaga:

Wszyscy, którzy odebrali książkę praktyki zawodowej przed dniem 10 sierpnia 2014 do dnia 2 września 2014 mają jeszcze możliwość dokumentowania swojej praktyki zawodowej na mocy starych zasad, przy czym jednak muszą pamiętać o ostatnim wpisie osoby, która odbycie takowej praktyki może potwierdzić.

Inaczej już mają się rzeczy w przypadku praktyk odbywanych od dnia 25 września 2014 – w tym przypadku bowiem obowiązują już całkowicie nowe zasady uwzględnione w wyżej wymienionym rozporządzeniu.

Dlaczego warto pamiętać o tych zasadach?

Warto zadbać o to, by praktyki zawodowe były udokumentowane zgodnie z wymogami, bowiem branża budowlana niesie ze sobą wielkie perspektywy. Co więcej, budownictwo różni się od większości innych gałęzi przemysłu – bez specjalistów w tym fachu na różnych stanowiskach i na różnym szczeblu nie byłyby możliwe budowy infrastruktury, budynków komercyjnych i domów. Prace budowlane muszą jednak być realizowane przez odpowiednio przygotowanych do tego specjalistów, a właśnie odbycie prawidłowych praktyk zawodowych i odpowiednie ich udokumentowanie jest nieodłącznym elementem szczebla całości wspinaczki po drabinie kariery w tej branży.

Artykuł opracowano przy współudziale z portalem Lecadom.pl – budowa domu z keramzyt

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>