Jak prawidłowo ustawić znaki drogowe na prywatnej posesji lub drodze wewnętrznej?

road-123925_960_720

Praktycznie codziennie mamy do czynienia ze znakami drogowymi, a to szczególnie w takich przestrzeniach publicznych, jak np. drogi lub chodniki. Tam jest ich pełno, a te informują nas o tym, jak powinna wyglądać organizacja ruchu drogowego. Jak to jednak wygląda w przypadku terenów prywatnych? Czy mamy możliwość legalnie ustawić znaki drogowe w takich miejscach i co na ten temat mówi prawo?

Skąd można pozyskać znaki drogowe?

Znaki drogowe to coś, co towarzyszy nam codziennie, a są one tak powszechne, że bardzo rzadko zwracamy na to uwagę. Nieliczni jednak mają świadomość tego, skąd one się biorą, a także jakim sposobem można je nabyć. Okazuje się, że znalezienie firmy produkującej je, wcale nie powinno być bardzo trudne. Wystarczy tylko poświęcić na to chwilę, aby zauważyć, że to ogólnodostępny produkt.

Znaki drogowe można w teorii kupić bądź wynająć, w zależności od naszych potrzeb. Tak naprawdę jednak, nie jest to najprostsze, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem, pozyskanie ich oraz stawianie powinno być zgodne z przepisami, które obecnie obowiązują. Osoby prywatne nie mają możliwości nabycia takich znaków i umieścić je gdzie tylko zechcą, gdyż konieczne jest spełnienie pewnych warunków.

Kto jest odpowiedzialny za ustawianie znaków drogowych?

Jak podają aktualne obowiązujące przepisy, a dokładnie ustawa prawa o ruchu drogowym, zarządzeniem dróg powiatowych oraz gminnych zajmuje się starosta. To właśnie władze konkretnego regiony mają ustalać jakie oznakowanie jest wymagane i gdzie powinno się ono znaleźć, mając na uwadze wszelkie projekty dotyczące organizacji ruchu drogowego. Jednocześnie wynika z tego, że wszyscy mają możliwość złożenia wniosku o postawienie znaku drogowego, jednak to organy zarządzające mają moc podjęcia ostatecznej decyzji. Wszystko do dotyczy oczywiście dróg publicznych, aczkolwiek nie prywatnych, gdyż tutaj mamy do czynienia z nieco innymi zasadami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>