Jak w prosty sposób nanieść na model zarysowania i obicia?

social-media-1233873_640Chipping – czego potrzebujesz? Chcesz sprawić, aby twoje miniatury pojazdów bojowych nabrały charakteru i większej realistyczności? Może więc warto trochę je „poobijać”? W tym celu radzimy ci użyć techniki nazywanej z języka angielskiego „chippingiem” – czyli metody sztucznego zarysowywania i obijania modeli za pomocą gąbki. Jak wykonać to tak, aby wyglądało dobrze? Zrób to razem z nami, krok po kroku!

Zanim przejdziemy do działań na modelu, przygotujmy niezbędne akcesoria. Do naniesienia na pojazd obić i otarć będziesz potrzebował:

  • gąbki – powinna być to miękka gąbka o niewielkich, gęstych „oczkach”. W tym celu doskonale sprawdzą się zarówno te do kąpieli, do mycia naczyń, jak i kawałek gąbki tapicerskiej
  • farby – zwróć szczególną uwagę na odpowiednie dobranie jej koloru. Zastanów się, z jakiego rodzaju metalu wykonany jest pojazd, którego model właśnie składasz. Weź pod uwagę fakt, jak dany materiał zachowuje się pod wpływem warunków atmosferycznych – czy rdzewieje, śniedzieje itd.
  • czystej kartki – ta przyda ci się do odsączenia nadmiaru farby nałożonej na gąbkę.

Masz już przygotowane wszystkie niezbędne produkty? A więc przejdźmy do malowania twojego modelu!

Jak za pomocą gąbki stworzyć iluzję obić i otarć?

1. Z gąbki wytnij lub wyrwij jej niewielki fragment – powinieneś móc wygodnie manewrować nim za pomocą dwóch palców.

2. Ściśnij gąbkę w palcach i nasącz ją niewielką ilością przygotowanej wcześniej farby.

3. Nasączoną gąbkę przyciskaj do czystej kartki tak długo, aż ta zacznie zostawiać nieznaczne, silnie rozproszone ślady. Pamiętaj, że zależy nam na subtelnym, lekko chaotycznym efekcie, który da ci tylko niemalże zupełnie przesuszona gąbka.

4. Tak przygotowaną gąbką nanieś farbę na swój model. Zadbaj o to, aby odciskać gąbkę w miejscach, w których na pojeździe w naturalnych warunkach najczęściej pojawiają się otarcia i zarysowania. Skup się na rantach oraz przestrzeni, po której w prawdziwym życiu poruszają się osoby kierujące pojazdem.

5. Nie dociskaj gąbki zbyt mocno ani nie jeźdź nią wzdłuż krawędzi modelu. Aby osiągnąć maksymalnie realistyczny efekt, powinieneś jedynie delikatnie muskać powierzchnie pojazdu.

Pamiętaj, że z chippingiem jest jak z wszystkimi innymi aspektami modelarstwa – trening czyni mistrza! Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi uda ci się osiągnąć zamierzony efekt. Powodzenia!

Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.mojehobby.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>